گوگل از یک سیستم هوش مصنوعی و تکنیک های یادگیری ماشین ( Machine learning )، به نام الگوریتم رنک برین “RankBrain”، جهت مرتب سازی نتایج جستجوی خود استفاده می کند. اگر کنجکاو شده اید که بدانید این سیستم رتبه بندی گوگل چگونه کار می کند و این الگوریتم گوگل چه تاثیری بر سئو دارد؟ در این مقاله ما به طور جامع و کامل به الگوریتم رنک برین گوگل خواهیم پرداخت.

اطلاعات درباره الگوریتم گوگل از طریق سه منبع اصلی بدست آمده و در طول زمان بروز شده است. این منابع عبارتند از :

اولین بار سایت بلومبرگ از این الگوریتم جدید گوگل یاد کرد. دومین منبع، اطلاعات اضافی که گوگل به طور مستقیم از طریق موتور جستجویش ارائه کرده است. سومین منبع، دانش ما  براساس فرضیات، در مواردی که گوگل به آنها پاسخی نمی دهد.

گوگل از یک سیستم هوش مصنوعی و تکنیک های یادگیری ماشین ( Machine learning )، به نام الگوریتم رنک برین “RankBrain”، جهت مرتب سازی نتایج جستجوی خود استفاده می کند. اگر کنجکاو شده اید که بدانید این سیستم رتبه بندی گوگل چگونه کار می کند و این الگوریتم گوگل چه تاثیری بر سئو دارد؟ در این مقاله ما به طور جامع و کامل به الگوریتم رنک برین گوگل خواهیم پرداخت.

Rankbrain چیست؟

به طور خلاصه می توان گفت که این الگوریتم رفتار کاربر را در برابر سایت شما آنالیز و امتیاز دهی می کند. به عنوان مثال تصور کنید که شما عبارت سئو ۲۰۱۸ را در گوگل جستجو می کنید و لینک یکی از مقالات وبلاگ فرتک را در رتبه چهارم گوگل مشاهده می کنید. سپس با کلیک بر روی این لینک به صفحه وارد می شوید. در این زمان الگوریتم “رنک برین آنالیز ” رفتار شما را آنالیز می کند. در صورتی که شما در این صفحه به پاسخ سوال خود رسیدید و نیاز به جستجوی مجدد در گوگل نداشتید، این الگوریتم یک امتیاز مثبت برای صفحه ای که به آن وارد شدید در نظر خواهد گرفت و با تکرار این سناریو جایگاه آن صفحه در نتایج گوگل افزایش خواهد یافت. در واقع الگوریتم رنک برین کمک می کند تا نتایج جستجو بر اساس رفتار کاربران به آن ها نمایش داده شود.

به طور کلی الگوریتم RankBrain گوگل دو وضیفه مهم دارد :

1.درک کلمات و عبارات کلیدی جست و جو شده توسط کاربران

2.آنالیز تعامل کاربر با نتایج جست و جو (یعنی رضایت کاربر از سایت پیشنهاد داده شده به او را بررسی می کند)

که در ادامه با هم هر یک را جداگانه بررسی می کنیم.

 

الگوریتم RankBrain چگونه عبارات جست و جو شده را درک می کند؟

قبل از اینکه این الگوریتم توسط گوگل معرفی شود، گوگل بررسی می کرد آیا صفحاتی وجود دارد که عبارات جست و جو شده در آن باشد یا خیر! مثلا کاربری جست و جو می کرد : “گوشی موبایل ضد آب جدید سونی” و گوگل تک تک این کلمات کلیدی را با نتایج جست و جو مطابقت می داد و بهترین سایتی که این کلمات به طور منظم در آن وجود داشت را به کاربر نمایش می داد.

اما رنک برین این طور نیست! این الگوریتم دقیقا می داند شما دنبال چه هستید؟ این الگوریتم درست مانند یک انسان عمل می کند. چه طور چنین چیزی امکان دارد؟

الگوریتم RankBrain گوگل تلاش می کند تا عبارت جست و جو شده شما را با نتایجی که قبلا به کاربران نشان داده شده است را مطابقت دهد و بهترین نتیجه را به شما نمایش دهد.

اجازه بدید با یک مثال این مسئله را برای شما روشن کنم.  مثلا رنک برین متوجه این شده است که مردم زیادی عبارت ” گوشی سونی اکسپریا XZ Premium” را جست و جو کرده اند. این الگوریتم متوجه این شده است که جست و جو کنندگان دنبال گوشی جدیدی که شرکت سونی ارائه داده است و ضد آب هم است می گردند.

پس زمانی که کاربران عبارت “گوشی موبایل ضد آب جدید سونی” را جست و جو می کنند RankBrain نتایجی شبیه به جست و جوی “گوشی سونی اکسپریا XZ Premium” را به کاربران نشان می دهد. چون رنک برین می داند که مثلا این مدل از گوشی سونی هم جدید است و هم ضد آب!

این روزها گوگل خیلی پیشرفت کرده است. گوگل از تکنولوژی ای به نام “Word2vec” استفاده می کند که می تواند عبارات را به مفهوم تبدیل کند. به عنوان مثال گوگل می داند که تهران پایتخت کشور ایران است. زمانی که کاربری عبارتی را در گوگل جست و جو می کند قبل از اینکه نتایجی برای او نمایش داده شود ابتدا گوگل عبارت جست و جو شده را به یک مفهوم تبدیل می کند و سپس به دنبال صفحه ای می گردد که با مفهوم بدست آمده جفت و جور باشد.

الگوریتم RankBrain گوگل چگونه رضایت کاربر را تشخیص می دهد؟

پس تا اینجا متوجه این شدید که الگوریتم RankBrain با توجه به عبارات جست و جو شده بهترین نتایج را که فکر می کند به درد کاربران بخورد را نمایش می دهد. ولی آیا واقعا نتایج نمایش داده شده به درد کاربران می خورد؟ این الگوریتم چه گونه این را تشخیص می دهد؟

به طور کلی RankBrain مجموعه ای از نتایج را نمایش می دهد که فکر می کند به درد کاربر می خورد. اگر در نتایج جست و جو شده توسط کاربران از سایتی استقبال بیشتری شد خب مسلما آن سایت بهتر از بقیه بوده و رتبه بهتری نسبت به بقیه سایت ها باید داشته باشد.

الگوریتم RankBrain گوگل با توجه به پارامترهای UX که عبارت اندز : نرخ کلیک، نرخ پرش، میزان ماندگاری کاربران در صفحه مورد نظر و pogo sticking، در نتایج جست و جو به سایت ها بهترین رتبه را می دهد.

 

با یک مثال ساده وجود این پارامترها را در صفحه مورد نظر بررسی می کنیم:

فرض کنید شما به دنبال این هستید که الگوریتم های جدید گوگل کدام ها هستند و هر کدام چه کارایی ای دارند و چه تاثیری روی سئو سایت دارند؟ شروع به جست و جو می کنید و عبارت “همه چیز در مورد الگوریتم های جدید گوگل” را در گوگل تایپ می کنید.

مسلما با دیدن اولین سایت روی آن کلیک می کنید. به محض وارد شدن به صفحه مورد نظر می بینید که مقاله کوتاهی در حد 600 واژه وجود دارد که در 3 خط هر کدام از الگوریتم های گوگل را توضیح داده است. چنگی به دل شما نمی زند و دوباره بر می گردید به نتایج جست و جو!

سپس روی دومین سایت کلیک می کنید و این بار هم از دیدن مقاله مورد نظر حس خوبی به شما دست نمی دهد و فکر می کنید همه چیز در مورد الگوریتم های گوگل در این مقاله نگفته شده است. دکمه بک را می زنید و دوباره بر می گردید به نتایج جست و جو! این بار روی سومین سایت کلیک می کنید و پیش خودتان می گویید آهان! این همان مقاله ای است که دنبالش بودم. در آن صفحه از سایت مورد نظر می مانید و مقاله را مطالعه می کنید. همچنین به دیگر مقالات پیشنهادی هم سری می زنید.

این دقیقا همان چیزی است که باعث می شود گوگل رتبه سایت سومی که شما وارد آن شدید و در آن مانده اید را افزایش دهد. اسم این عقب جلو کردن ها هم همان pogo sticking است.

زمانی که گوگل ببیند سایت سومی به درد کاربران بیشتری خورده است و کاربران بیشتری در آن متوقف شده اند پیش خود می گوید حتما این صفحه از آن سایت مورد نظر خوب است که افراد بیشتری  نسبت به دو سایت بالا استقبال بیشتری از آن کرده اند. پس این سایت جایش اینجا نیست باید بره رتبه بالاتر!

 

چگونه سایت خود را بر اساس الگوریتم RankBrain سئو کنیم؟

1.استفاده از کلمات کلیدی متوسط

به جای اینکه از کلمات کلیدی طولانی یا سخت استفاده کنید بهتر است سایت خود را در کلمات کلیدی که به تعداد متوسطی جست و جو می شوند بهینه کنید. قبلا اینطور بود که هر صفحه از سایت یا بهتر است بگویم هر مقاله از سایت روی یک کلمه کلیدی سئو می شد. اما با توجه به الگوریتم RankBrain دیگر این کار چندان مهم نیست!

چون این الگوریتم با توجه به متوسط کلمات کلیدی به کار رفته شده صفحه مورد نظر را در نتایج جست و جو به کاربران نمایش می دهد. به خاطر همین بهتر است به جای کار کردن رو کلمات کلیدی بلند، روی کلمات کلیدی متوسط کار کنیم. مثلا به جای کار کردن روی “آموزش رایگان سئوی سایت های وردپرسی” روی “سئو سایت وردپرس” کار کنیم خیلی بهتر است.

زمانی که صفحه مورد نظر شما حول محور یک کلمه کلیدی متوسط باشد اگر صفحه شما دارای محتوای با کیفیت و عالی باشد الگوریتم RankBrain کاری می کند تا صفحه شما در عبارات و کلمات کلیدی مشابه خیلی زیادی نمایش داده شود. RankBrain این قضیه را به خوبی درک می کند.

 

2.انتخاب بهترین عنوان برای افزایش نرخ کلیک

همانطور که می دانید یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار در الگوریتم RankBrain میزان نرخ کلیک است. هر چه کلیک بیشتری روی سایت شما در نتایج جست و جو شود احتمال اینکه رتبه بهتری بگیرد بیشتر می شود. پس باید عنوانی برای مقالات خود انتخاب کنید که جذاب تر از دیگر مقالات در نتایج جست و جو باشد.

به عنوان مثال : استفاده از عنوان “آوردن سایت به صفحه اول گوگل” شاید عنوان جذابی به نظر برسد، ولی عنوان “چگونه همیشه سایت خود را در صفحه اول نگه داریم؟” خیلی ترغیب کننده تر است. به نظر شما کدام جذاب تر است؟

بهتر است بیشتر از عنوان های سوالی استفاده کنید. در عناوین سوالی کاربر می تواند جواب سوالی که در ذهن دارد را حس کند. همچنین استفاده از اعداد در ابتدای عناوین هم تاثیر بالایی روی افزایش نرخ کلیک دارد.

کلمات کلیدی قدرتمند را که در حوزه کاری شما بیشتر استفاده می شوند را چاشنی عنوان تان کنید. مثلا استفاده از کلمات : بررسی، قیمت، خرید، اثبات شده، گام به گام، صفر تا صد، اسرار، راز و …

3.تگ توضیحات محتوای خود را بهینه کنید

به تازگی توضیحات مطالب هم مهم شده اند. بله درست متوجه شدید. کاربران زیادی بعد از نگاه کردن به عنوان مطلب، نگاهی هم به توضیحات آن می کنند و سپس روی آن کلیک می کنند.

برای اینکه بتوانید توضیحات مطلب خود را یعنی دقیقا آن چیزی که در نتایج جست جو نمایش داده می شود را ترغیب کننده بنویسید مراحل زیر را طی کنید :

 

1.اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را احساسی کنید.

مثال : رازهایی در سئو سایت است که فقط سئو کارهای حرفه ای می دانند. با خواندن این مقاله به تمام این رازها دست پیدا کنید.

 

2.کاربر چرا باید روی مقاله شما کلیک کند؟ آیا واقعا مقاله شما جذاب است؟ آیا مقاله شما کامل تر از بقیه است؟ خب این را بهش ثابت کنید!

مثال : با این 21 نکته می توانید سایت خود را همیشه در صفحه اول نگه دارید. این نکات از زبان یک سئو کار حرفه ای نوشته شده است.

 

3.کارهایی که تا الان انجام دادیم برای جلب رضایت کاربر بوده است. حالا باید برای گوگل هم توضیحات مان را بهینه کنیم. برای این کار حتما از کلمات کلیدی اصلی و کلماتی که جست و جویی بالایی دارد باید در تگ توضیحات خود به خوبی استفاده کنید. سعی کنید هم از کلمه کلیدی اصلی و هم از مشابه آن در توضیحات استفاده کنید.

 

4.بهینه سازی محتوا برای افزایش میزان ماندگاری کاربران در صفحه

همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای اصلی در الگوریتم RankBrain میزان ماندگاری کاربران در صفحه مورد نظر است. هرچه کاربران در صفحه مورد نظر بیشتر بمانند از دید RankBrain مفهومش این است که چقدر محتوای آن صفحه خوب و به درد بخور بوده است.

ولی اگر به عنوان مثال کاربران به محض ورود به آن صفحه بعد از 15 ثانیه آن را ترک کنند RankBrain پیش خودش می گوید صفحه ای به درد نخوری بوده که اینقدر سریع توسط کاربران ترک شده است

خب چه کارهایی باید انجام بدهیم تا کاربران بیشتری در صفحه مورد نظر ما ماندگار شوند؟

اولین کاری که باید به خوبی آن را انجام دهیم بهینه سازی پاراگراف اول محتوا است. در قسمت اول مقاله خود باید به کاربر بگویید قرار است چه چیزهای مهمی را به او یاد دهیم! سعی کنید قسمت بالای مقاله خود یعنی همان پاراگراف اول را به خوبی بنویسید.

مورد بعدی این است که عناوین به کاربرده شده در مقالات خود را جذاب بنویسید. خیلی از کاربران قبل از اینکه شروع به خواندن مقاله کنند اولین کاری که می کنند این است با اسکرول کردن صفحه نگاهی به عناوین و زیر عنوان های آن می کنند.

مهمترین چیزی که قابل توجه خیلی از کاربران قرار می گیرد کامل و جامع بودن محتوا است. سعی کنید مقاله خود را جامع تر از بقیه بنویسید. مثلا وقتی می گویید “همه چیز در مورد کسب درآمد از اینستاگرام” واقعا هر چیزی که مربوط به کسب درآمد از اینستاگرام است را بنویسید.

دراین شرایط ممکن است مقاله شما بیش از 3000 کلمه بشود. این عالی است و هیچ مشکلی ندارد ولی به شرط اینکه الکی طولانی نباشد! واقعا ارزش این را داشته باشد که کاربر تا انتهای آن را بخواند.

 

5.بانس ریت را چگونه کاهش دهیم؟

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در RankBrain میزان نرخ پرش یا بانس ریت است که باید سعی کنید کاری کنید تا کاربر سریع صفحه شما را ترک نکند و سریع دکمه بک را نزند.

برای این کار تمام مواردی که در گزینه قبلی به آن ها اشاره کردم بر روی از بین بردن بانس ریت تاثیر گذار هستند. چون زمانی که کاربر در صفحه شما مدت زمان زیادی بماند همین باعث کاهش بانس ریت می شود.

ولی اگر احساس می کنید مقاله شما به قدری قوی نیست که کاربران را در آن نگه دارد بهتر است کاری کنید تا کاربر بعد از ورود به صفحه مورد نظر از صفحه دیگری از سایت شما خارج شود. منظور این است که کاری کنید تا به صفحات دیگری از سایت شما مراجعه کند. برای این کار از پیشنهاد خواندن دیگر مقالات سایت یا ارائه پیشنهاد ویژه ای در صفحه مورد نظر استفاده کنید.

6.قدرت برند خود را بالا ببرید.

تا الان در مورد مواردی صحبت کردم که ارتباط مستقیم با الگوریتم RankBrain داشت ولی شاید چیزی که الان قصد دارم در موردش صحبت کنم برای تان جالب باشد. می خواهم در مورد قدرت برند و تاثیر گذاری آن روی RankBrain به شما بگویم.

تا الان برای شما اتفاق افتاده که در نتایج جست و جو روی سایتی کلیک کرده ایده که از قبل آن را می شناختید؟ بگذارید یک مثال بزنم : اگر قصد پیدا کردن نرم افزاری را داشته باشید و در نتایج جست و جو سایت پی سی دانلود را ببینید و بقیه سایت ها برای شما آشنا نباشند هر چند پی سی دانلود در نتایج پایین تری باشد روی آن کلیک نمی کنید؟ قطعا من روی پی سی دانلود کلیک می کنم چون دقیقا می شناسمش!

پس با این مثال ساده متوجه شدید که قدرت برند هم در بسیاری از مواقع می تواند کمک بسیاری به شما در افزایش رتبه سایت شما در نتایج جست و جو کند.

بارها در مورد برند سازی در وب صحبت کرده ام. می توانید ایمیل مارکتینگ حرفه ای روی مخاطبان خود داشته باشید. می توانید محتوایی عالی تولید کنید و به بهترین نحو آن را توزیع کنید. مثلا رپورتاژ آگهی در سایت های معروف با عنوان برندتان بدهید.

یا از ویدیو مارکتینگ در برند شدن تان استفاده کنید. در شبکه های اجتماعی کمپین های تبلیغاتی راه اندازی کنید و هر کاری که از دست تان بر می آید انجام دهید تا بیشتر در دید باشید و افراد بیشتری شما را بشناسند و در مورد شما صحبت کنند.

 

نکات قابل توجه