در این نوشته سعی داریم با برخی از دستورات ساده اما پر کاربرد محیط متنی لینوکس آشنا شویم. محیط متنی لینوکس، برخلاف آنچه به نظرمی‌رسد بسیار کاربردی و انعطاف‌پذیر است. اغلب سیستم‌های کاری که سرویس‌های مهمی را به کاربران ارائه می‌دهند بدلیل امکان کاهش کارایی، فاقد محیط گرافیکی هستند.

در این مقاله سعی داریم با برخی از دستورات ساده اما پر کاربرد محیط متنی لینوکس آشنا شویم. محیط متنی لینوکس، برخلاف آنچه به نظرمی‌رسد بسیار کاربردی و انعطاف‌پذیر است. اغلب سیستم‌های کاری که سرویس‌های مهمی را به کاربران ارائه می‌دهند بدلیل امکان کاهش کارایی، فاقد محیط گرافیکی هستند. علاوه بر آن مدیر یک سیستم مبتنی بر لینوکس اغلب مجبور است از راه دور، به تنظیم و یا رفع عیب سیستم خود بپردازد که این امر با استفاده از پروتکل‌های امن بعلاوه‌ی امکانات محیط متنی بسیار راحت انجام‌پذیر است. به همین دلایل است که اغلب برای لینوکس‌کارها هیچ کاری لذت‌بخش‌تر از کار با محیط متنی نیست!!!

اطلاعات سیستم

 

دستورات فایل

 

پروانه فایل

 

فشرده سازی

به صورت پیش‌فرض لینوکس از فشرده‌سازی با فرمت tar استفاده می‌کند که دستورات کار با آن را نیز پشتیبانی می‌کند. لینوکس از فشرده‌ساز Gzip برای کار با فایل‌های فشرده با فرمت tar.gz و gz فشرده‌ساز Bzip2 برای کار با فایل‌های فشرده با فرمت tar.bz2 استفاده می‌کند.

 

جستجو

شبکه

دستور DiG :

دستور DiG جايگزيني براي nslookup در سيستم هاي يونيكسي ، لينوكسي و همچنين مكينتاش مي باشد. تفاوت اين دستور با nslookup در اين است فاقد interactive mode است.  درست مانندnslookup دستور dig  مي تواند فرم ساده اي از يافتن dns شبكه را نمايش دهد و همچنين توسط خروجي اين دستور قادر به رفع مشكلات مربوط به DNS خواهيم بود. در زير نمونه اي از خروجي اين دستور آمده است :

 DiG 8.2 xyz.com;
 res options: init recurs defnam dnsrch
 got answer:
 ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 4
 flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 2, ADDITIONAL: 0
 QUERY SECTION:
 xyz.com, type = A, class = IN

 ANSWER SECTION:
xyz.com.        7h33m IN A    63.240.93.157

 AUTHORITY SECTION:
xyz.com.        7h33m IN NS    usrxdns1.ABC.com.
xyz.com.        7h33m IN NS    oldtxdns2.ABC.com.

Total query time: 78 msec
FROM: localhost.localdomain to SERVER: default — 209.53.4.130
 WHEN: Sat Oct 16 20:21:24 2004
 MSG SIZE  sent: 30  rcvd: 103

همانطور كه مشاهده مي كنيد خروجي اين دستور به سه قسمت Answer Section,Authority Section, و چهار خط پاياني تقسيم شده است. قسمت پاسخ يا answer section نام دامنه و آدرس شبكه آن را نمايش مي دهد. A در اين قسمت نشاندهنده نوع ركوردي است كه نمايش داده شده است. قسمت اعتبار يا authority section نشاندهند سرورهاي DNSاي است كه در عمل resolution بر پايه آن ها انجام شده است و اين اطلاعات به ما نشان مي دهد آيا DNS هاي مجاز نشانگر دامنه ما هستند يا خير. چهارخط پاياني اين خروجي نشان مي دهد كه چقدر طول كشيده تا عمل resolve شدن دامنه انجام گيرد همچنين آدرس DNSپايه را كه در عمل resolution مورد استفاده قرار گرفته است را نشان مي دهد. ساعت و تاريخ و همچنين اندازه پاكت هاي دريافتي و ارسالي نيز در اين قسمت نمايش داده شده اند.

 

دستور Ifconfig

در سيستم هاي يونيكس ، لينوكس و مكينتاش از دستور ifconfig به جاي ipconfig بايد استفاده كنيد. براي اينكه صفحه help مربوط به اين دستور را نگاه كنيد بايد از دستور ifconfig –helpاستفاده كنيد. خروجي زير پس از استفاده تنها از دستور ifconfig حاصل شده است.

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:60:08:17:63:A0
inet addr:192.168.1.101  Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0
UP BROADCAST RUNNING  MTU:1500  Metric:1
RX packets:911 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:804 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:100
Interrupt:5 Base address:0xe400

lo        Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
UP LOOPBACK RUNNING  MTU:3924  Metric:1
RX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0

دستور ifconfig آدرس IP  ، subnet mask و default gateway را براي كارت شبكه هاي محلي و loopback نشان مي دهد اما اطلاعات مربوط به وضعيت dhcp را نمايش نمي دهد. براي اين منظور بايد از دستور ديگري به شكل “pump s” استفاده كنيد. Pump همچنين قادر است IP آدرس شبكه اي را كه با DHCP و DNS  تنظيم شده است release و renew نمايد.

 

SSH

پروتکل SSH برای ارتباط و کنترل با سیستم از راه دور استفاده می‌شود که پیش‌فرض از پورت SSH با شماره 21 استفاده می‌کند. بیشتر برای کنترل سرور توسط کاربری از راه دور استفاده می‌شود.

 

مدیریت کاربران

 

شروع و پایان

 

نصب برنامه ها

 

چاپ

 

مدیریت پردازش ها

 

آموزش نحوه عملکرد دستورات

 

دستور Shell در لینوکس:

Shell در واقع یک مفسر دستور العمل است ، شما می توانید با وارد کردن دستورات در shell با سیستم عامل ارتباط برقرار کنید.
Shell دستورات شما را پردازش کرده و به عنوان یک دستور العمل به سیستم عامل می فرستد .
چندین نوع  shell برای سیستم عامل لینوکس نوشته شده است که می توان از Bourn Again Shell (BASH) ، Korn Shell ،TCSH Shell و Z Shell را نام برد که بصورت پیش فرض در لینوکس BASH نصب می باشد .

این شل قابلیتهای زیادی را درون خود دارد و کلیدهای میانبر زیادی پشتیبانی می کند که در زیر به آنها اشاره می کنم .

 

حذف فایلهایی با نام های خاص در لینوکس

شاید برای شما نیز این موضوع پیش آمده باشد که بخواهید تمام فایلها با یک پسوند خاص را در سرور  حذف کنید . با توجه به این که دستور rm قابلیت search ندارد نمی توان از این دستور استفاده نمود.

جهت انجام این کار می توانید از دستور زیر استفاده نمایید.

 find . -name “FILE-TO-FIND”-exec rm -rf {} \;

 و یا از دستور زیر استفاده نمایید.

 find . -type f -name “FILE-TO-FIND” -exec rm -f {} \;

 تفاوت 2 دستور بالا در این است که در دستور اول علاوه بر فایلها ،  فولدرهایی را هم  ویژگی ذکر شده در دستور را دارند حذف خواهد کرد.ولی در دستور دوم فقط فایلها حذف خواهند شد.

 

 مثال اول : در این دستور تمام فایل ها را در شاخه کنونی و زیر شاخه های مربوطه که با پسوند .bak هستند را حذف خواهد کرد.

 find . -type f -name “*.bak” -exec rm -f {} \;

 مثال دوم : در این دستور تمام فایل ها و فولدرهایی را که در شاخه کنونی و زیر شاخه های مربوطه با پسوند .bak هستند را حذف خواهد کرد.

 find . -name “*.bak”-exec rm -rf {} \;

 مثال سوم : در این دستور تمام فایل ها را در شاخه کنونی و زیر شاخه های مربوطه که با پسوند .bak هستند را حذف خواهد کرد. با این تفاوت که قبل از حذف از شما تاییده خواهد گرفت .

  find . -type f -name “*.bak” -exec rm -i {} \;

حذف پوشه‌های خالی در لینوکس

 برای حذف پوشه‌هایی که خالی میباشند میتوانید از یکی از دستورات زیر استفاده نمایید:

 rmdir **/*(/^F)

find . -type d -empty -delete

 find . -depth -type d -exec rmdir {} \; 2>/dev/null