تغییر نام گوگل وبمستر تولز به کنسول

همانطور که می دانیم اب ابزاری است برای مقیاس های اندازه گیری و ابزار های متفاوتی را برای مدیران سایت ها فراهم می کند تا مدیریت بهتری بر عملکرد سایت خود و روند پیشرفت آن داشته باشند که 10 سال پیش توسط گوگل ارئه شده است.

گوگل همیشه سعی کرده کاربران را غافل گیر کند که همیشه هم موفق بوده و از پنالتی بدون اطلاع و بدون دلیل سایت ها گرفته تا الگوریتم های عجیب و غریب که این بار هم با موفقیت این کار را تکرار کرد .

گوگل در چند هفته گذشته تغییراتی در گوگل وبمستر انجام داده است که یکی از این تغییرات تغییر اسم گوگل وبمستر هست که به سرچ کنسول تغییر داده است .

 علت اصلی این تغییر نام معلوم نیست اما اجباری در این کار وجود نداشت و می توانست به جای این تغییرات روی الگوریتم های پر از مشکل خود کار کند .

 یکی دیگر از تغییرات این ابزار تغییر Search Queries به Search Analytics است که کلا تغییراتی در این ابزار انجام داده و هوشمند تر کرده است که مدیران سایت می توانند با بهره گیری از این امکان جدید گوگل می توانند به منابع ارزشمندی دست یابند .

اما پلی به گذشته میزنیم و این ابزار جدید گوگل رو در چند خط تعریف می کنیم .

کاربران زیادی از جمله برنامه نویسان، طراحان، توسعه دهندگان نرم افزار، مدیران سایت، بازاریابان اینترنتی و… از ابزار وب مستر استفاده می کنند. ابزار Search Console نسخه کامل تری از وبمستر گوگل است و  برای هرکسی که به گوگل و  الگوریتم های جستجو اهمیت میدهد مورد استفاده خواهد بود. هدف از Search Console ارائه ابزاری جامع از اطلاعات درمورد جستجو و مسائل مربوط به آن می باشد.

ابزار جدید گوگل به نام Search Console با رویکردی متفاوت و نگاهی عمومی تر راه اندازی شده است. در نگاه اول ممکن است تفاوت خاصی در عملکرد آن مشاهده نکنید ولی امکانات بسیاری به آن اضافه شده تا این ابزار قدرتمند دیگر به یک ابزار برای مدیران سایت ها محدود نشود و افراد بیشتری مانند برنامه نویسان موبایل بتوانند از آن بهره بگیرند.

 

ابزار Search Console گوگل چیست؟

اگر شما یک توسعه دهنده نرم افزارهای اندرویدی باشید قطعا برایتان جالب است که بدانید کدام یک از محتوای برنامه اندروید شما در نتایج گوگل ایندکس گذاری شده است و کدام یک از صفحات برنامه اندروید شما برای کاربران جذاب تر است یا کدام صفحات در عمل با مشکل مواجه می شوند. یکی از قابلیت های جدید Search Console مشخص نمودن چگونگی ایندکس محتوای نرم افزار موبایل توسط گوگل است.

 

چرا کنسول جستجو گوگل ؟

در زیر به برخی از مهمترین دلایل استفاده از کنسول جستجو گوگل اشاره شده است:

بررسی کارایی وب سایت در صفحه نتایج گوگل

مطمئن شدن از اینکه محتویات وب سایت توسط گوگل قابل دسترس است.

حذف صفحاتی که نمی خواهیم در صفحه نتایج گوگل نمایش داده شود.

مشاهده تعداد کلیک هایی که از صفحه نتایج گوگل روی صفحات وب سایت ما شده است

بررسی محتوای اسپم شده توسط گوگل

مشاهده اینکه چه جستجوهایی باعث شده است صفحات وب سایت ما در نتایج گوگل نمایش داده شده است.

کدامین جستجو ها باعث ترافیک بیشتر وب سایت ما شده است.

آیا قیمت ها ، توضیحات، اتفاقات در صفحه نتایج گوگل بدرستی نمایش داده می شود.

آیا وب سایت کارایی لازم جهت مشاهده در موبایل را دارد.

 

چه کسانی از کنسول جستجو گوگل می بایست استفاده نمایند؟

صاحبان کسب و کار مختلف : اگر شما صاحب کسب و کاری هستید که از کنسول جستجو گوگل اطلاعاتی ندارید می بایست از طریق افرادی که با این ابزار آشنایت دارند، آموزش ببینید. شما به عنوان صاحب یک کسب و کار می بایست از خدمات گوگل در این ابزار کاملا مطلع باشید.

مهندسین سئو: شما به عنوان یک مهندس سئو می توانید از قابلیت های حرفه ای کنسول جستجو گوگل جهت افزایش ترافیک سایت و تصمیم گیری های تکنیکی استفاده نمایید. کمپانی گوگل ابزارهای متنوعی همانند Google Adwords ، Google Trends ،Google Analytics را نیز در اختیار مهندسین سئو قرار داده است.

مدیران سایت: این افراد می توانند جهت سلامت وب سایت خود از کنسول جستجو گوگل استفاده نمایند. این ابزار می تواند اطلاعات خطاهای وب سایت، سرعت و هک شدن وب سایت را در اختیار شما قرار دهد. 

برنامه نویسان وب: این افراد می توانند کدهای برنامه خود را طوری بنویسند که بهترین کارایی را برای کنسول جستجو گوگل داشته باشد.

برنامه نویسان برنامه های موبایل: این افراد نیز همانند برنامه نویسان می توانند کدهای برنامه خود را طوری بنویسند که براحتی توسط موتور جستجوی گوگل قابل شناسایی باشد.

ثبت برنامه اندرویدی در Search Console گوگل

ابزار Search Console را باز کنید و نام برنامه اندروید خود را وارد کنید. به طور مثال آدرس (android-app://com.websima.) توجه داشته باشید که داده ها در این ابزار فقط به صاحبان نرم افزار نشان داده می شود.پس باید از اکانت Google Play استفاده کنید تا Search Console متوجه شود شما اجازه دسترسی به برنامه اندروید را دارید. اگر دسترسی ار طریق Google Play ممکن نشد گزینه verify را انتخاب کنید.با استفاده از ابزار Search Console سایت خود را به برنامه اندروید وصل کنید.

ارتباط سایت با برنامه اندروید عملی ضروری می باشد چرا که این ارتباط باعث می شود موتور های جستجو ایندکس گذاری بهتری روی برنامه شما داشته باشند و موتور های جستجو محتوای برنامه شما را بهتر درک کنند و رتبه بهتری به برنامه اندروید شما بدهند. البته این کار تنها برای برنامه هایی که بصورت آنلاین و در قالب یک سایت تهیه میشوند مورد استفاده خواهد بود مانند اینستاگرام یا دیوار.از عملکرد محتوای برنامه اندروید در موتور های جستجو آگاه شوید.

ابزار Search Analytic report گوگل اطلاعات جزئی زیادی را برای شما فراهم می کند. به وسیله ابزار Search Analytic report می توانید ترافیک سایت خود را مشاهده کنید و دسته بندی ها روی داده ها را برحسب منطقه،تاریخ، دستگاه و … انجام دهید. همچنین می توانید داده ها را برحسب تعداد کلیک ها و مقیاس های دیگر مانند impressions،ctr و … فیلتر کنید.

برنامه اندروید در Search console گوگل

اگر محتوای مورد نظر شما و محتوایی که در موتور های جستجو نشان داده می شود یکی نباشد باید هدف گذاری خود را تغییر دهید چرا که محتوای مورد نظر ممکن است برای کاربران جذاب نباشد و یا در دسترس کاربران نباشد. گوگل به تازگی الگوریتم خود را به گونه ای تغییر داده است که در نتایج جستجو پیشنهاداتی از صفحات داخلی نرم افزارهای اندرویدی نیز ارائه میدهد و همین امر میتواند شانس شما را برای جذب بازدیدکننده بیشتر افزایش دهد.مطمئن شوید که موتور های جستجو محتوای برنامه شما را فهمیده اند.

اگر موتور های جستجو گوگل هنگام ایندکس گذاری برنامه با مشکل مواجه شوند نمی توانند لینک های پیوندی تو در تو را در نتایج موتور های جستجو نشان دهند. ابزار Crawl Errors report که در search console وجود دارد می تواند نوع و تعداد خطا هایی که موتور های جستجو گوگل کشف می کنند را به ما نشان دهند.محتوای برنامه اندروید را به شیوه گوگل ببینید.

شما می توانید با ابزار Fetch as Google tool for apps که در Search Console قرار دارد بررسی های محتوایی انجام دهید. این ابزار کمک می کند از عدم تطابق محتوای برنامه اندرویدی و سایت خود با خبر شوید. اغلب عدم تطابق محتوایی برنامه اندروید و سایت به دلیل منابع مسدود کننده برنامه اندروید و یا وجود پنجره های پاپ آپ می باشد.

 

 

لیست مطالب مرتبط

Google Analytics چیست؟

آموزش استفاده از گوگل وب مستر Google Webmaster

آموزش استفاده از گوگل آنالیتیک

ابزار آنالیز گوگل یکی از قدرتمندترین و محبوبتری ابزارهای تحلیل وب سایت در دنیا می باشد که در این مقاله به معرفی اجمالی آن خواهیم پرداخت.

اسرویس Webmaster Tools گوگل یکی از قدرتمندترین و کاربردی ترین ابزارهای مدیریت و آنالیز وب سایت برای وبمسترهاست.

سرویس Webmaster Tools گوگل یکی از قدرتمندترین و کاربردی ترین ابزارهای مدیریت و آنالیز وب سایت برای وبمسترهاست.