آشنایی با الگوریتم دزدان دریایی گوگل

 

در مجموعه مقالات مربوط به آموزش سئو وب سایت لینوکس وب درباره انواع مختلف الگوریتم های گوگل مانند الگوریتم پنگوئن ، الگوریتم پاندا و یا الگوریتم کبوتر صحبت کرده ایم در این نقاله می خواهیم الگوریتم دزدان دریایی را معرفی کنیم که این الگوریتم بر روی محتوای سایت تاکید دارید می توان گفت این الگوریتم در سایت های فارسی هنوز ضعیف عمل می کند و در سایت های انگلیسی خیلی قوی عمل می کند به طوری که سایتی که مطالب خود را کپی و پیست کرده باشد زود مشخص می شود و همچنین خیلی سخت می تواند در صفحه اول گوگل جایگاهی پیدا کند.

بعد از گذشت بیش از ۲ سال پس از الگوریتم های پاندا و پنگوئن آپدیت جدید گوگل "دزدان دریایی" نام دارد که در ماه آگوست از سال ۲۰۱۲ میلادی جایی که کپی برداری به بالاترین حد خود رسیده بود گوگل تصمیم گرفت تا با این بی نظمی مبارزه کند بنابراین الگوریتمی تحت عنوان دزدان دریایی ( نسخه ی اولیه )  را منتشر کرد تا سایت هایی که قانون کپی برداری را نقض میکنند دچار مجازات شده و بهای کپی برداری از سایت های دیگر را بپردازند .

گوگل همیشه می گوید محتوای ارزشمند تولید کنید و برای اینکه، وب مستران، از تولید محتوا سرد نشوند، و نتایج خود گوگل نیز، دقیق تر و دست اول تر باشد، این الگوریتم را در نتایج خود پیاده سازی کرد.این الگوریتم بر خلاف الگوریتم پنگوئن، که زنگ خطری برای وب مستران است، الگوریتمی امید بخش برای وب سایت هایی است که محتوای ارزشمند تولید می کنند و به بیانی دیگر، الگوریتم دزدان دریایی گوگل، خستگی وب مستران پر تلاشی که تولید محتوای ارزشمند می کنند را در می کند!

با این حال هنوز هم که هنوزه در وب فارسی به وفور مشاهده می شود که سایت کپی بردار، بالاتر از سایت نویسنده اصلی، قرار می گیرد.تشخیص کپی بردار بودن یک سایت از نظر الگوریتم دزدان دریایی گوگل، ارتباط مستقیمی با Trust Rank و لینک های ورودی و زمان انتشار مطالب دارد.

با بررسی که سئوروز انجام داده است، سایت هایی که تراست رنک و برندینگ قوی تری دارند، کمتر زیر ذره بین این الگوریتم قرار می گیرند و گاها کپی می کنند و بالای منبع اصلی قرار می گیرند!

مورد دیگر این است که اگر مطلبی منتشر کنید و و بلافاصله در سایت ها دیگر، مطلب شما درج شود و اگر آن سایت ها، دارای دامنه قوی از نظر بک لینک و تراست رنک، نسبت به شما باشند، حتی اگر لینک و اسم شما در آنها ذکر شده باشد، احتمال تشخیص اشتباه گوگل بالا می رودو سایت کپی بردارف بالاتر از سایر سایت ها قرار می گیرد.

 

نحوه ی عملکرد الگوریتم دزدان دریایی:

این الگوریتم کار خودش رو توسط دو مورد مهم انجام میده،یکی تراست رنک Trust Rank و اون یکی لینک ورودی Internal Link's...خب البته در کنار این دو ممکنه زمان هم براش مهم باشه،یعنی سه مورد باشه...!trust rank که همون رتبه اعتماد هست که در بحث های بعدی مفصل توضیح خواهم داد و لینک ورودی بر این اساس که سایت مقابل با سایت شما موارد مشترک داره یا نداره،سایت مقابل پیج رنک بالایی داره یا خیر کیفیتش بالا و پایین میشه!چون ممکنه سایتی که کپی برداری میکنه برندینگ و بک لینک های قوی ای داشته باشه و همین احتمال اینکه گوگل اشتباه تشخیص بده زیاد هست،و این الگوریتم باید اصلاح بشه!

آیا امکان دارد سایتی به اشتباه دچار مجازات این الگوریتم شود ؟

 خیر – هوش مصنوعی این الگوریتم در حد یک انسان بالغ میباشد و محال است سایتی به اشتباه دچار پنالتی شود . 

 

چه کار کنیم مورد مجازات گوگل قرار نگیریم؟

1. برای خود ارزش قائل باشید.اعتماد به نفس داشته باشید و خودتان بنویسید.اگر نوشتن برای شما سخت است، ابتدا سایت های دیگر را مطالعه کنید، خودتان، مطالب را متوجه شوید، تجربه کنید و سپس از ذهن خودتان بنویسید.این کار علاوه بر اینکه اعتبار سایت شما را بالا می برد منجر به افزایش اعتماد به نفس شما می شود.( من شخصا به نکات روانشناسی در هر حوزه و تخصصی اعتقاد دارم و همیشه سعی کردم در سئوروز، نکته های روانشناسی را به سئو و بحث های تخصصی، یاد آورد شوم).افزایش اعتماد به نفس شما، در آینده شما را به نویسنده حرفه ای تبدیل خواهد کرد که دیگران از شما کپی کنند!

۲- اگر قصد دارید، مطالب خود را در وب سایت های دیگر هم منتشر کنید، بلافاصله پس از درج مطلب، این کار را نکنید.اگر سایتتان قوی است، حداقل یک روز صبر کنید و اگر سایت جدید یا ضعیفی دارید، تا سه روز این کار را نکنید.همچنین کل مطالب خود را در سایت های دیگر کپی نکنید.در سایت های دیگر، سعی کنید از مطلب خود، اقتباس کنید.زیرا به اندازه کافی سایت های کپی بردار، برای شما کپی می کنند!

۳- با استفاده از فرم ارسال گزارش کپی برداران و نقض کنندگان کپی رایت، برای گوگل، مشکل را گزارش دهید.گوگل خیلی زود، به درخواست شما ترتیب اثر می دهد.البته سعی نکنید گزارش بی اساس ارسال کنید.زیرا آن طور هم نیست که صرف گزارش شما، گوگل حق را به شما بدهد.در آموزش گزارش نقض قانون کپی رایت ، کاملا به این موضوع پرداخته شده است.

 

 

 

لیست مطالب مرتبط

آشنایی با گوگل کیورد پلنر google keyword planner

معرفی الگوریتم Top Heavy گوگل برای مبارزه با تبلیغات وب

معرفی الگوریتم جدید گوگل mobilegeddon

ابزار google keyword planner ابزاری بسیار قدرتمند و به روز برای تشخیص این است که هر کلمه و عبارت، چند بار در سال و چند بار در ماه جستجو می شوند.

در صورتی که اخیرا تغییراتی در رتبه­ بندی سایت شما در گوگل بوجود آمده، دلیل این موضوع می­تواند بروزرسانی الگوریتم چیدمان صفحه گوگل باشد.

وگل در تاریخ 28 اسفند 1393 اعلام کرد که به زودی الگوریتم جدیدی در جهت حذف وب سایتهایی که با سیستم های موبایل و تبلت سازگار نیستند در نتایج سرچ منتشر خواهد کرد