خطای Temporarily unreachable در گوگل وبمستر

برای استفاده از این ابزار شما باید در گوگل وبمستر تولز در قسمت crawl بخش fetch as google را بزنید در این جا شما ادرس سایت خود را میبینید که با یک جای خالی جلوی ادرس برای قرار دادن ادرس شما باید انتهای دامنه که مربوط به مطلب کپی کنید مثلا اگر ادرس مطلب شما به شکل زیر است www.your-domain.net/fetch-as-google/ ‎ شما باید قسمت fetch به بعد را در جای خالی استفاده کنید این نکته لازمه بدونید که باید علامت قسمت اخر اسلش “/”حتما استفاده شود وقتی که شما کپی کردید دو گزینه دارید بدون render که بررسی را نشان نمیده فقط خود ربات به مطلب سر میزند و فقط مطالب را به صورت کد نشان میدهد.شما نمیتوانید ببینید که مطلب  برای کاربر و خزنده  چگونه دیده میشود با render که اگر جای از مطلب خواند نشود شما میتوانید متوجه بشید و برطرف کنید و نمای مطلب را برای کاربر و خزنده مشاهده کنید.بهتر fetch and render را انتخاب کنید تا به صورت کامل بررسی کنید خوب مدتی باید صبر کنید در این مرحله در قسمت Status به شما چند حالت را نشان میدهد Complete این به شما میگه که مطلب به صورت کامل بررسی شده و ایندکس میشود یا میگه Redirected که معنیش میشه میشه که این مطلب ریدایرکت شده شما وقتی صفحات 404 به دامنه اصلی ریدایرکت میکنید و میخواهید در خواست بازبینی بدید این اتفاق میافتد یا ریدایرکت درست برای دامنه تون انتخاب نکردیدو نمیشه در این حالت اونو تایید کرد در حالت سوم گزینه partial این به شما میگه مطلب شما به صورت کامل خوانده و بررسی نشده اما ایندکس میشود این به خاطر استفاده از ای فریم ها و برخی از مسائل است که اگر شما حالت رندرو انتخاب کنید در قسمت پایین به شما علتشو Googlebot couldn’t get all resources for this page. Here’s a list میگه باید بررسی کنید و رفع کنید و دوباره درخواست بازبینی بدید البته بهتره این کارو انجام بدید گزینه بعدی که میاد Not found است که میگی این ادرس که شما دادید وجود نداره یا اشتباه وارد کردید یا هنوز گوگل شناسایی نکرده البته دلیل های زیادی میتونه داشته باشید در این حالت باید بررسی کنید که چه حالتی اتفاق افتاده .گزینه بعدی که رخ میدهد Temporarily unreachable که میگه در حال حاضر غیر قابل دسترس است چند دقیقه بعد امتحان کنید اگر رفع نشد باید سایتتون بررسی کنید خوب وقتی شما درست مراحل برید دو تیک سبز کناره گزینه نشان داده میشود و گزینه submit to index  میاد که شما روی اون کلیک میکنید در اینجا طبق توضیحی که داده شد دو انتخاب دارید Crawl only this URL که میگه خزنده به صورت ساده سایت رو بررسی میکنه و Crawl this URL and its direct links که میگه خزنده سایت را به صورت کامل مورد بررسی قرار میدهد شما وقتی گزینه را انتخاب کنید متوانید جزییات را در قسمت ادرس که وارد کردید و رندر را ببیند تقریبا 5 دقیقه بعد از عملیات صفحه شما ایندکس میشود.هر چقدر سرعت سایت شما بهتر باشد و خطای کدنویسی کمتر داشته باشد خزنده بهتر مطالب شما را ایندکس میکند چون خزنده در حد میلی ثانیه در سایت شما میماند.

 

خطای Temporarily unreachable

یکی از خطاهای رایج در سرچ کنسول گوگل در Fetch as Google خطای Temporarily unreachable می‌باشد که گاهی مشاهده کردیم نگرانی زیادی برای مدیران سایت‌ها ایجاد میکند، درحالی که ارور Temporarily unreachable بعد از فچ کردن خیلی وقت‌ها موقت هست و به راحتی قابل رفع می‌باشد. علت‌هایی که ممکنه باعث ایجاد این خطا بشود را بررسی می‌کنیم.

ارور Temporarily unreachable بعد از fetch

 

دلایل خطای Temporarily unreachable

 • پیکربندی نادرست تنظیمات DNS

  DNS به IP سرورهای میزبان هاستینگ وصل می‌شوند اگر شما یک هاست از هاستینگ مدنظر خود خریداری می‌کنید برای دامنه شما در سرور میزبان یک دسترسی با نام A record ایجاد می‌گردد. وقتی شما dns های هاست ( نیم سرورها) را بر روی دامنه پیکربندی می‌کنید در واقع دامنه خود را به سرور هاست خریداری شده متصل می‌کنید تا بتوانید از طریق آدرس به هاست خود دسترسی داشته باشید. وقتی شخصی وارد آدرس سایت شما می‌شود در واقع از طریق دامنه شما به IP های سرور دسترسی پیدا می کند و در صورت درست ست شدن dns بر روی دامنه می تواند سایت شما را مشاهده کند. ولی اگر ای پی ها به درستی تنظیم نشده باشد و شما عکل Fetch را در سرچ کنسول انجام دهید با ارور Temporarily unreachable بخورد خواهید کرد.

 • کش سرورهای ISP

  ممکن است شما بعد از اصلاح صحیح DNSهای هاست خود دوباره با خطای Temporarily unreachable برخورد بکنید، حال علت بروز این خطا چیست؟ یکی از مشکلات مهم که باعث دیر پیکربندی شدن (ست شدن) DNS می‌گردد ، کش سرورهای شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت یعنی ISPها می باشد. ISPها با استفاده از کش سرورهایشان باعث می گردند که سرعت مشاهده و بارگذاری سایت‌ها بیشتر شود و شما سایت‌ها را سریع‌تر از زمانی که به کش سرور متصل نیستید مشاهده کنید. روند کار کش سرورها به این گونه است که یک سایت را در خود ذخیره می‌کنند و وقتی کاربر سایت را درخواست می‌دهد اطلاعات ابتدا از کش سرور ISP فراخوانی می گردد به همین دلیل سرعت بارگذاری سایت بیشتر است .

  متاسفانه در اکثر شرکت‌ها ی ISP کش سرورها دیر بروز رسانی می‌گردند و این بروز رسانی بین 24 الی 72 ساعت متغیر می باشد به همین دلیل وقتی شما یک DNS جدید به دامنه خود متصل می‌کنید یا آن را تغییر می‌دهید ممکن است به مدت 24 الی 72 ساعت محتویات سایت و هاست قبلی را مشاهده نمایید و تغییرات را مشاهده نکنید و یا اینکه اصلا سایت شما مشاهده نگردد، پس صبور باشید.

 • بالا نبودن سرور

  خیلی مواقع مشکل از DNS نیست بلکه از هاستینگ خریداری شده است، قطعی‌ها و یا در دسترس نبودن در آن لحظه یا به خوبی کانفیک نکردن هاست شما توسط هاستینگ و … می‌تواند باعث این ارور شود.
  پس اگر مطمئن هستید که Name Server های شما به خوبی تنظیم است به هاستینگ خود تیکت بزنید و خطای Temporarily unreachable به وجود آمده را با آنها در میان بگذارید.

 • موقت بودن ارور Temporarily unreachable

  گاهی اوقات هیچ کدام از مشکلات را سایت ما نداشته ولی به شکل عجیبی و بنا به دلایل نامعلومی با خطای Temporarily unreachable روبه‌رو می‌شویم، در اکثر این مواقع رخداد این خطا به شکل موقتی بوده و بهتر است دفعات بعدی عمل فچ را در سرچ کنسول گوگل انجام دهید.
  به عنوان مثال ما چند وقت پیش بدون تغییرات خاصی در هاست خود به چنین مشکلی برخوردیم و بلافاصله بعد از این خطا دوباره عمل فچ را اجرا کردیم و صفحه مورد نظر index شد.