آشنایی با مفهوم فضای دیسک

فضای دیسک
به مقدار فضایی گفته می شود که شرکت های هاستیگ از دیسک سخت سرورهای خود در اختیار شما قرار می دهد این فضا از چند مگابایت تا چند گیگابایت براساس نیاز متفاوت است. مجموع حجم فایلهای ارسالی به سرور اجاره کننده باید کمتر یا مساوی با فضای اجاره شده باشد. (البته این میزان فضا در اکثر سرویس دهنده ها در هر زمان قابل تغییر می باشد).

خوشبختانه با ارتقای تکنولوژی امروزه اندازه‌ی هارد دیسک‌ها بسیار بالا رفته است، به نحوی که اگر پس از خرید به این نتیجه رسیدید که بسته‌ی هاستی که سفارش داده‌اید برای نیازهای شما فضای کافی ندارد به راحتی با اندکی پرداخت بیش‌تر می‌توانید فضایتان را ارتقا دهید. اندازه‌ی وب‌سایت‌ها نیز بیش‌تر از گذشته شده است اما در مقایسه با رشد فضاهای هارد در دسترس این مقدار زیاد نبوده است. در مواردی حتی به وجود آمدن ابزارهای فشرده‌سازی بهتر برای استفاده در وب در مورادی حتی می‌توان فضای دیسک را بهتر نیز مدیریت کرد. بنابراین حتی می‌توان روی یک فضای دیسک با اندازه‌ی نه چندان قابل توجه چندین وب‌سایت را میزبانی کرد، البته این امکان به ویژگی‌های پلن هاست شما بستگی دارد.

بسیاری از سایت‌ها فقط محتوای متن و عکس‌های کوچک دارند، مثل بیش‌تر وبلاگ‌ها. وبلاگ‌ها به فضای هاست زیادی نیاز ندارند. سایت‌هایی که عکس‌های کیفیت بالا روی آن‌ها قرار می‌گیرد فضای بیش‌تری لازم دارند. به همین ترتیب فایل‌های صوتی از عکس‌ها حجیم‌ترند و فایل‌های ویدیویی بیش‌ترین حجم را می‌خواهند.

معرفی هارد SSD

 

فضای دیسک

کلمه SSD مخفف عبارت Solid State Drive یا درایو حالت جامد است. این ابزار ذخیره سازی اطلاعات فاقد هرگونه بخش مکانیکی است. اما برای ارتباط با دیگر بخش های کامپیوتر از رابط های کاربری معمول (مانند SATA) بهره می برد. درایو اس اس دی از چیپ های حافظه فلش برای نگهداری اطلاعات استفاده می کند.


چرا SSD


مهمترین مزیت این ابزار نگهداری اطلاعات آن است که تقریبا دسترسی آنی به اطلاعات دارید و مانند هارد دیسک درایو (HDD) نیازی نیست که مقداری زمان برای حرکت بخش مکانیکی هارد به محلی که اطلاعات در آن نگه داری می شوند، صرف گردد. همین مورد باعث افزایش فوق العاده سرعت کامپیوتر می شود. زیرا بقیه قطعات آن مانند پردازنده مرکزی (CPU)، کارت گرافیک و رم هم از همین تکنولوژی برای نگهداری، پردازش و تبادل اطلاعات استفاده می کنند.

 قیمت SSD


علی رغم اینکه SSD ها از زمان تجاری شدن مرتبا کاهش قیمت داشته اند، اما هنوز هم قیمت آنها نسبت به HDD بیشتر است. هم اکنون قیمت تقریبی SSD به ازای هر گیگابایت، ۲.۵ تا ۳ دلار است. در حالی که قیمت هارد دیسک به ازای هر گیگابایت نزدیک به ۰.۱ دلار است.

سرعت SSD


برای اینکه بهتر متوجه تفاوت بسیار زیاد سرعت SSD و هارد دیسک شوید، تنها کافی است نگاهی به دو عکس زير بیاندازید: اس اس دی سرعت باز شدن برنامه ها را ۵ تا ۱۰ برابر افزایش می دهد. به گونه ای که هنگام کار، به نظر می رسد که برنامه به محض کلیک, فورا باز شده است. در آزمایش ما بر روی یک مک بوک پرو ۱۵ اینچ با اس اس دی X25 اینتل، سرعت باز شدن فتوشاپ CS5 کمتر از ۵ ثانیه بود. اس اس دی همچنین باعث افزایش سرعت بسیار محسوس بالا آمدن و کار سیستم عامل هم می گردد.

انتخاب SSD


درایوهای با کنترلر Indilinx (مانند اغلب مدل های OCZ) سرعت خواندن ترتیبی بهتری دارند و برای کار با فایل های حجیم کمی مناسب تراند. در حالی که درایوهای با کنترلر Intel (مانند سری X25 و X18 این شرکت) برای کار با تعداد بسیار زیاد فایل های کم حجم بهتر هستند. همچنین برای دست یابی اتفاقی به فایل های حجیم پایگاه داده ها (مثلا هنگام استفاده از اسپات لایت سیستم عامل مک او اس )، کنترلرهای اینتل کارکرد نسبتا بهتری دارند. کنترلرهای Samsung (در اغلب اس اس دی های این شرکت و برخی محصولات OCZ) هم کارکرد قابل قبولی دارند، اما سرعت آنها نسبت به دو مدل قبلی پایین تر است. تنها مواظب باشید که هنگام خرید به سراغ اس اس دی های با کنترلر JMicron (مانند برخی محصولات OCZ و کینگستون) نروید که احتمالا کارکرد مناسبی در اختیارتان نخواهند گذاشت.

 

هاست لینوکس خرید هاست لینوکس خرید سرور مجازی خرید هاست لینوکس ارزان