قابلیت های جدید IIS 8.5

استفاده از شبکه های کامپیوتری از سال ها قبل رایج و در سالیان اخیر روندی تصاعدی پیدا کرده است. اکثر شبکه های پیاده سازی شده در کشور مبتنی برسیستم عامل شبکه ای ویندوز می باشند. با گسترش اینترنت و حضور شرکت ها و سازمان ها در دهکده جهانی وب، نیازی را برای کاربران و مهندسان مایکروسافت پدید آورد که باعث پیدایش وب سرور اختصاصی شرکت میاکروسافت گردید.

سرویس Internet Information Service یا به اختصار همان IIS وب سرور قدرتمند، قابل انعطاف، امن و با قابلیت کاربری آسان و محصول شرکت مایکروسافت می باشد که امکاناتی بسیار زیادی از قبیل Media Streaming، میزبانی وب  (هاستینگ)، Application و … را در اختیار وب سایت های مربوطه قرار می دهد.

وب سرور IIS برای ایجاد، مدیریت و هاستینگ وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه بر روی سی دی های ویندوز های ۲۰۰۰به بالا که بر پایه NT هستند موجود می باشد.

این نرم افزار از امکاناتی مانند HTTP ،HTTPS ،SMTP ،FTP،SFTP و NNTP به خوبی پشتیبانی می نماید و به صورت کامل با ویندوز سرور سازگار می باشد.
نسخه های قدیمی تر IIS دارای آسیب پذیری های بسیار زیادی بودند، که معروف ترین آن ها مربوط به کد های مخرب Code Red Worm در سال ۲۰۰۱ می باشد. گرچه تا به حال هیچگونه گزارشی مبنی بر وجود حفره های امنیتی در نسخه های ۶ و ۷ این نرم افزار منتشر نشده است اما مایکروسافت برای اطمینان هرچه بیشتر کاربرانش به طور کلی سعی در تغییر ساختار امنیتی نرم افزار وب سرور خود در نسخه ۷.۵ نموده است.

یکی از این امکانات، قابلیتی تحت عنوان Web Service Extension از نسخه IIS 6.0 اضافه گردیده که این نرم افزار را از اجرای هر برنامه ثالثی بدون اجازه مدیر سرور منع می نماید.

تمامی اجزای نرم افزار مذکور در نسخه IIS 7 به صورت ماژولار تغییر یافته است، این موضوع باعث می شود تا مدیر سرور بتواند تنها ماژول های مورد نیاز را بر روی سرور خود نصب نموده و از بوجود آمدن بار اضافی بر روی سرور جلوگیری کند. همچنین توجه نمایید که نصب ماژول های بیشتر به معنای، فراهم شدن امکان هک و یا مورد حمله قرار گرفتن بیشتر نیز می باشد.

همانطور که گفته شد IIS ساختاری ماژولار دارد، یعنی هر یک از قابلیت های آن به صورت منحصر بفرد می توانند نصب و یا حذف شوند.

با معرفی Edition جدید ویندوز سرور 2012 R2 ورژن جدید نرم افزار وب سرور محبوب IIS نیز ارائه شد.

تغییرات بوجود آمده در IIS 8.5 نسبت به IIS 8 را به طور کلی می توان به دو دسته مدیریتی (manageability ) و مقیاس پذیری (scalability) تقسیم کرد.

 

ETW Events

مدت زمان زیادی از عمر قابلیت ردیابی رویداد های ویندوز و یا Event Tracing For Windows می گذرد. حال آنکه در IIS 8.5 این قابلیت به صورت built-in ارائه شده است. در iis 8.5 علاوه بر فرایند تهیه لاگ سنتی موجود در IIS ، امکان انتخاب فرایند ETW و یا هردو فرایند نیز وجود دارد. با انتخاب گزینه Logging در کنسول مدیریت IIS 8.5، امکان فعالسازی این قابلیت جدید را خواهید داشت.

 

فعالسازی این قابلیت در IIS به شما امکان بررسی دقیق تر  و تخصصی تر در رویداد های وب سرور و نحوه ی پردازش درخواست های ارسال شده به این نرم افزار را می دهد. حال آنکه استفاده از ابزار Microsoft Message Analyzer جهت بررسی همه جانبه این لاگ ها توصیه می شود.

 

Logging Enhancements

علاوه بر تغییرات صورت گرفته در روال تهیه لاگ در IIS بخش logging Fields در این قابلیت نیز دستخوش تغییرات عمده ای شده است. با انتخاب قابلیت Logging در کنسول مدیریت IIS و انتخاب Select Fields قسمت انتخاب موارد مشمول تهیه لاگ نمایان می شود. در ورژن های قبلی IIS این قسمت به انتخاب موارد از پیش تعریف شده محدود بود. در این ورژن از IIS یک بخش جدید با عنوان Custom Fields اضافه شده است که در این قسمت امکان تعریف موارد دلخواه جهت تهیه لاگ وجود دارد.

 

2

 

در این قسمت با کلیک بر روی Add Fields امکان فعالسازی فرایند تهیه لاگ بر روی Request Headers، Response Headers و Server variables وجود دارد.

3

 

 

Dynamic site activation

در ورژن های قدیمی تر IIS در صورتی که تعداد زیادی وبسایت (عموما بیشتر از 100 وبسایت) بر روی IIS تعریف شده باشند، مدت رمان قابل توجهی برای بارگذاری تنظیمات و فایل تنظیمات IIS صرف می شد.این مورد به این علت اتفاق می افتاد که Windows Process Activation Service اقدام به بارگذاری تنظیمات مربوط به تمامی وبسایت ها می نمود. در IIS 8.5 پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه اتفاق افتاده است.  هیچ رابط کاربری برای مشاهده این فرایند در iis وجود ندارد و کاملا به صورت Background انجام می شود. اما تنظیمات این قابلیت در بخش Configuration Editor موجود در IIS قابل تغییر است.

 

4

 

 

به صورت پیش فرض، در صورتی که کمتر از 100 وبسایت در IIS تعریف شده باشد، این فرایند فعال نخواهد شد. کارایی این قابلیت زمانی مشخص می شود که بیشتر از 100 وبسایت بر روی سرور، میزبانی شود.

 

Idle Worker Process Page-out

در وب سرور به صورت پیش فرض در صورتی که یک Worker Process بیش از 20 دقیقه استفاده نشود، IIS این Proccess را قطع خواهد کرد. این امر جهت جلوگیری از به هدر رفتن منابع Memory وب سرور انجام می شود و در وب سرور هایی که مقدار Memory مصرف شده اهمیت دارد، تغییر این مقدار پیشنهاد نمی شود. حال آن که در IIS 8.5 علاوه بر امکان Terminate و از بین بردن Process، اماکن تعلیق آن نیز وجود دارد. زمانی که مدت زمان تعریف شده برای Idle Timed Out در یک وبسایت منقضی می شود، با فعال کردن این گزینه، IIS به جای از بین بردن کل Process، آن را به حالت تعلیق (Suspended) در می آورد.

 

5

 

 

زمانی که Worker Process برای اولین بار توسط وبسایت درخواست می شود، مدت زمانی برای Compile شدن Binary ها صرف می شود. در برخی Web Application ها این مدت زمان ممکن است بیشتر شود. در اصطلاح به فرایند Compile شدن Binary ها Warm-up (گرم کردن) اتلاق می شود. زمانی که تعلیق Worker Process به جای Termination انتخاب می شود، دیگر نیازی به warm-up و compile مجدد binary ها وجود ندارد و Worker Process از حالت تعلیق خارج شده و به Request پاسخ داده می شود. این قابلیت در سرعت لود شدن وبسایت ها و همچنین صرفه جویی در میزان منابع مصرفی سرور بسیار موثر خواهد بود.

 

Certificate Rebind

 در ورژن های قدیمی تر IIS، زمانی که گواهی نامه (Certificate) اختصاص پبدا کرده به یک وبسایت منقضی می شد، این Certificate می بایست مجدد پس از تمدید و افزایش تاریخ انقضا، مجدد به Website مروبطه Bind می شد. در صورت وجود تعداد زیادی وبسایت بر روی IIS که از Certificate استفاده می کنند، مدیریت گواهی نامه ها مشکل خواهد شد. در IIS 8.5 با اضافه شدن قابلیت Automatic Certificate Rebind این مشکل برطرف شده است. این قابلیت در کنسول مدیریت IIS 8.5 می بایست در قسمت Server Certificates فعال می شود.

 

 

 

لیست مطالب مرتبط

آشنایی با وب سرویس ها

IIS چیست؟

نحوه پردازش درخواست های ASP.NET در IIS

سرور هاست ویندوز برای افرادی که که از برنامه های ASP و یا .NET و بانک اطلاعاتی MSSQL استفاده می کنند ،  مورد استفاده می باشد

سرویس IIS  که مخفف Internet Information Services می باشد سرويس هاي اطلاعات اينترنتي كه توسط شركت Microsoft عرضه شده و یک سرور برای کنترل کردن محتویات و دسترسی به سایت های وب

وقتی درخواستی از سمت  client به سمت server می رسد، پردازش ها بسیاری بر روی درخواست توسط IIS قبل از ارسال پاسخ به کاربر صورت می پذیرند.