vmware esxi چیست و روش نصب آن

 

ESXi   آخرین ورژن از سری نرم افزاری VMware Hypervisor  است. تکنولوژی استفاده شده از نوع Bare Metal  می باشد و مستقل از سیستم عامل، همچنین مدیریتی کاملی بر روی سخت افزار و منابع سیستم اعمال می کند.

 VMware ESXi چیست : 

VMware ESXi  مجازی ساز تجاری شرکت VMware است. این مجازی ساز bare metal است، به ‌این معنی که  بصورت مستقیم بر روی سخت‌افزار نصب می‌گردد، و مانند برنامه‌های دیگر (به‌عنوان مثال vmware workstation) نیاز به نصب روی سیستم عامل ندارد.

 

مقایسه ESX و ESXi :

ESX و ESXi هر دو Hypervisorهای شرکت VMware هستند. هر دو این hypervisor ها از kernel قدرتمند "VMKernel" استفاده می کنند و به همین دلیل دارای امکانات مساوی می باشند.اما فرق اصلی بین این دو در یک جزء به نام Service Console می باشد، لذا شرکت VMware بعد از ارائه vSphere 4.1 به کاربران خود توصیه کرد تا از ESXiاستفاده کنند. ESXi آخرین ورژن از سری نرم افزاری VMware Hypervisor است. تکنولوژی استفاده شده از نوع Bare Metal و مستقل از سیستم عامل می باشد، همچنین مدیریتی کامل بر روی سخت افزار و منابع سیستم اعمال می کند. VMware Hypervisor که بر پایه ESXi می باشد را می توانید به صورت رایگان دانلود کنید.این بسته شامل ESXi و VMware vSphere Client می باشد. باید به این نکته توجه کرد که سری 4.1 این نرم افزار نیاز به پردازنده های 64 بیتی دارد، واگر پردازنده های 32 بیتی در مجموعه خود دارید، باید از سری ESXi 3.5 استفاده کنید. می توان به چند تفاوت بزرگ بین ESXو ESXi اشاره کرد:
1-در ESXi کاربران به جای استفاده از کنسول از خط فرمان راه دور (RCLI) استفاده می کنند.
2-ESXi سبک تر، و دارای سرعت بوت و نصب بالاتر می باشد.
3-ESXi دارای دیواره آتش بهتر با مدیریت و پیکربندی پیشرفته تری می باشد.
4-رنگ بندی در کنسول مدیریتی ESXi متفاوت می باشد.
5-در ESXi، قسمت Health status نهادینه شده است.
6-بعضی از خصوصیات شبکه در ESXi، به واسطه سرویس ها پیکربندی می شود در نتیجه خطای کمتری به وجود می آید.
7-ESXi، پچ کمتری نیاز دارد و در عمل ریسک کمتری برای تغییرات وجود دارد.


اما فرق اصلی بین این دو مورد 1 می باشد، در واقع VMware ESX علاوه بر کرنل اصلی خود دارای یک Virtual Machine آماده مبتنی بر لینوکس Redhat به نام Service Console می باشد و هدف از ایجاد این ماشین ایجاد یک پلتفورم جهت مانیتورینگ و رفع اشکال بوده است در حالی که VMware ESXi با هدف کاهش حجم Hypervisor به دلایل امنیتی و Performance ایجاد شده است. پس تنها فرق در وجود Service Console در VMware ESX و عدم وجود آن در VMware ESXi می باشد. از نسخه 5 به بعد ESX دیگر حذف شد و فقط به صورت ESXi ارائه میگردد.

 

این طور می توان گفت نسل جدید محاسبات و پردازش های کامپیوتری Cloud Computing می باشد . تا کنون شرکت های معدودی اقدام به تولید نرم افزارهایی در این زمینه کرده اند ، اما تقریبا هیچ یک از آن ها نتوانسته بودند راهکاری قابل اطمینان برای Cloud Computing باشند.

این روند با ارائه اولین سیستم عامل Cloud از سوی شرکت VMware شکسته شد ، شرکت VMware با سابقه بسیار درخشان خود در زمینه تولید برنامه های کاربردی و ارائه راهکارهای مجازی پلتفرمی بی نظیر ارائه داده است که بر مبنای آن می توان حتی ریسک پذیر ترین تجارت ها را مدیریت کرد.

در اصل سیستم عامل مستقل از hypervisor ( برنامه ای که توسط آن ماشین مجازی ساخته می شود ) است که VMkernel روی آن قرار دارد .

توسط این سیستم عامل مدیران شبکه  میتوانند ماشین های مجازی زیادی را بسته به قدرت سخت افزاری سرور ایجاد نمایند و به راحتی بر روی آنها مدیریت نمایند .

مدیران شبکه میتوانند با استفاده از کنسول VMware vSphere Client بر روی این نوع سرور ها مدیریت نموده و وضعیت سخت افزاری آن را مانیتور نمایند .

از جمله مزایای آن این است که میتوانید با هزینه کم تعداد بیشتری سرور را روی خط بیاوریم و به راحتی از هر کجای دنیا بر روی آن مدیریت کرد ،کاری که من همیشه انجام می دهم .

این نکته قابل ذکر است که این سیستم عامل بر روی هر نوع سروی با هر نوع Raid control ای نصب نمی گردد و بایستی حتماً قبل از تهیه سرور این مهم را با فروشنده در میان بگذارید .

از نظر قدرت سخت افزاری سرور نیز باید این مطلب را بگویم که بسته به تعداد ماشین های مجازی که قرار است بر روی آن بالا بیاید و نوع کاری که لازم است انجام دهند بایستی سرور مناسبی را از نظر سخت افزاری تهیه نمود .

من معمولاً برای چنین سروری حداقل 64 گیگ رم و 2 ترابایت هارد انتخاب می شود.

 

نحوه نصب vmware esxi بصورت گام به گام

 1- DVD سیستم عامل را درون سرور قرار دهید و توسط آن سیستم را راه اندازی نمائید .

ESX installation 1

 

 

2- بعد از اینکه تمام ماژول ها لود شدن شما صفحه زیر را مشاهده می کنید .

 

ESX installation 2

 

 

3- پس از این مرحله تصویر زیر را مشاهده نموده و برای ادامه Enter را می زنیم .

 

ESX installation 3

 

 

4- در این مرحله پنجره لایسنس جهت تائید برایتان باز می شود که طبق معمول،آن را تائید می کنیم .

 

ESX installation 4

 

 

5- در بخش بعد در صورتیکه هاردهای شما قابل تشخیص باشد به شما مانند شکل زیر نمایش داده می شود تا دیسک مورد نظر جهت نصب سیستم عامل را برای آن مشخص نمائید .

 

ESX installation 5

 

 

 

 

6- در این مرحله شما می بایست کی برد خودتان را انتخاب نمائید که ما در اینجا default را انتخاب می کنیم

 

ESX installation 6

 

 

7- در مرحله بعد برای کاربر Root که مهمترین کاربر در سیستم های linux ای محسوب می شود ( همان Admin ویندوز ) رمز قدرتمندی را انتخاب می نمائیم .

 

ESX installation 7

 

 

8- در این مرحله قبل از نصب سیستم شروع به جمع آوری اطلاعات سیستم می کند .

 

ESX installation 8

 

 

9- در این مرحله از شما تائیدیه نهایی را برای نصب سیستم عامل بر روی دیسک انتخابی را می نماید که به شما تاکید بر از بین رفتن اطلاعات دیسک می کند .

 

ESX installation 9

 

 

10- پس از این مرحله پروسه نصب آغاز می گردد.

 

ESX installation 10

 

 

11-پس از اتمام مرحله نصب به شما پیغام راه اندازی مجدد سرور را می دهد و از شما می خواهد که DVD نصب را از سرور جدا نمائید .

 

ESX installation 11

 

 

12- بعد از Enter پروسه راه اندازی آغاز می گردد .

 

ESX installation 12

 

 

13- الان که سیستم بالا آمده است شما با تصویر زیر روبرو خواهید شد

 

ESX installation 13

 

 

14- با زدن دکمه F12 شما میتوانید سیستم را خاموش و یا مجدد راه اندازی نمائید و نیز با استفاده از دکمه F2 وارد صفحه login به سرور می شوید .

 

ESX installation 14

 

 

15- پس از ورود به سیستم شما میتوانید دیگر تنظیمات سرور را انجام داده و یا لاگ های سرور را جهت رفع اشکال مشاهده نمائید .

 

ESX installation 15

 

نحوه نصب VMware ESXi 5.1 روی VMware workstation

 


در حال حاضر VMWare Esxi و تکنولوژی Clouds جزء صنعت زیر ساخت بوده و بسیاری از مدیران شبکه های کامپیوتری با سیستم عامل های Windows  و Unix ،تمایل به فراگیری این تکنولوژی ها هستند.با توجه به اینکه آموزش های این گروه برای سازمان ها هزینه زیادی در بر خواهد داشت

برای این موضوع شما کافیست یک سیستم با مشخصات زیر داشته باشید :

1- CPU : Intel Core 2 duo or higher version of CPU

2- 4GB Memory

3- 50GB Hard-drive Free space

4-  VMware workstation 9.0

 

1. در ابتدا برنامه Vmware Workstaion را تهیه کنید و سپس نصب آن را انجام دهید.

پس از آن کافیست در آن یک ماشین مجازی برای نصب ESXI ایجاد نمائید .

 

 سپس شما لازم است esxi را بر طبق آموزش آن که در سایت موجود است را بر روی ماشین مجازی ساخته شده نصب نمائید .

در مرحله بعد نیاز به یک سیستم عامل WINDOWS 2008 داریم که لازم است برای این سیستم نیز یک ماشین مجازی با مشخصات زیر ایجاد نمائید و سیستم عامل WINDOWS 2008 را بر روی آن نصب نمائید .

 

 

بعد از نصب WINDOWS 2008 کافیست بر روی ماشین مجازی فوق برنامه VMWARE VCENTER و تمام متعلقاتش را نصب کنید 

حال کافیست بوسیله برنامه  VMware vSphere Client  به VCENTER متصل شده و در داخل ESXI شروع به ساخت ماشین های مجازی نمائید.

 

 

برای خرید هاست لینوکس خود به لینک زیر مراجعه نمایید:

سفارش هاست لینوکس

لیست مطالب مرتبط

معرفی سرویس و مزایای هایپروی Hyper-V

معرفی محصولات شرکت VMware

VMware چیست؟

تکنولوژی های مجازی سازی امروزه به عنوان یک مسئله کلیدی در فناوری اطلاعات محسوب می شوند که در سالهای اخیر دیتا سنتر ها به سمت استفاده از این تکنولوژی ها


شرکت VMware در سال 1998 آغاز به کار کرد این شرکت یکی از زیر مجموعه های شرکت بزرگ EMC که بزرگترین تولید کنند تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات در دنیا هست می باشد

شاید تا به حال اتفاق افتاده باشد روبه روی رایانه تان بنشینید و در دل آرزو كنید كاش رایانه تان یك خواهر یا برادر دیگر هم داشت تا هم او تنها نبود و هم شما ...