معرفی سرویس و مزایای هایپروی Hyper-V

تکنولوژی های مجازی سازی چند سالی می شود که به سرعت در حال پیشرفت بوده اند و در سطح گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند ، در حال حاضر تکنولوژی های مجازی سازی به عنوان یک مسئله کلیدی در فناوری اطلاعات محسوب می شوند و در سالهای اخیر مراکز داده به سمت استفاده از این تکنولوژی ها در ساختار سرویس های خود حرکت کرده اند . چند سالی هست که سازمان ها به این نتیجه رسیده اند که پیشرفت فزاینده ای که در صنعت CPU ها و حافظه ها وجود دارد خیلی فراتر از پیشرفت سیستم عامل ها بوده است و سیستم عامل ها به تنهایی قادر به پشتیبانی از این تکنولوژی های بصورت تمام و کمال را ندارند . بیشتر این سازمان ها در طی یک بررسی نتیجه گرفتند که سیستم عامل ها در بیشتر اوقات تنها 20 درصد از کارایی CPU و حافظه را به خود اختصاص می دهند و مابقی این امکانات بلا استفاده باقی می ماند. این همان زمانی بود که مجازی سازی سرورها به میان آمد . فناوری مجازی سازی سرورها به این معناست که شما می توانید چندین سیستم عامل سرور را بصورت ایزوله شده و جدا از هم بر روی یک دستگاه سرور سخت افزاری قرار دهید به گونه ای که از تمامی منابع سخت افزاری شما بصورت بهینه استفاده شود و کارایی سرور شما به حداکثر برسد. 

بسیاری از سازمان ها برای مراکز داده خود نمی توانند برق زیادی مصرف کنند و از جهتی اضافه کردن سرورهای سخت افزاری جدید باعث افزایش مصرف برق و بیشتر شدن ارتباطات شبکه و بالا رفتن هزینه های سازمان می شود. از طرفی بالا رفتن تعداد سرورها نیازمند انجام فرآیند های مدیریتی سخت تری خواهد بود . به عنوان یک مدیر فناوری اطلاعات شما بایستی درک کنید که هزینه خرید و راه اندازی سرورهای سخت افزاری پایین نیست و این خود دلیلی بر استفاده از فناوری های مجازی سازی سرور خواهد بود . این مسئله به قدری گسترده شده است که در حال حاضر بیشتر سازمان ها انتخاب ماشین های مجازی یا VM ها به جای سرورهای فیزیکی را به عنوان اولین گزینه در نصب و راه اندازی سرویس های شبکه انتخاب می کنند. امروزه شما می توانید راهکارهای مبتنی بر مجازی سازی سرورها را در بسیاری از محیط های عملیاتی از جمله مراکز داده و سازمان ها و شرکت های بزرگ مشاهده کنید

 

معرفی مجازی سازی و مزایای Hyper-V

Hyper-V یکی از بزرگترین محصولات مجازی سازی در دنیا می باشد ، که به شما اجازه می دهد تا با استفاده از تکنولوژیمجازی بار محیط واقعی خود را به صورت مجازی ارائه دهید. Hyper-V به شما اجازه میدهد تا بتوانید سخت افزار خود را به صورت مجازی ارائه دهید تا بتوانید هر تعداد که سخت افزار شما پشتیبانی می کند ماشین مجازی بر روی یک سیستم فیزیکی داشته باشید. هر ماشین مجازی به صورت کامل ایزوله و مجازی شده است و تفاوتی با یک سیستم فیزیکی ندارد .

Hyper-V با قابلیت های منحصر به فرد که در ویکی های بعدی به صورت کامل به آن اشاره می کنیم به یکی از محنصر ترین محصولات مجازی دنیا تبدیل شده است. از زمان Server2008 اولین Hyper-V ارائه شد و هم اکنون نیز با معرفی نسخه آزمایش ویندوز سرور ۲۰۱۲ شاهد جدیدترین نسخه Hyper-V میباشیم . که امکانات فوق العاده را بهمراه دارد.مدیریت Hyper-V مثل سایر محصولات مایکروسافت هم از طریق کنسول گرافیکی یا همان GUI و همچنین از طریق کنسول دستوری PowerShell نیز می توانید به مدیریت آن بپردازید.

از قابلیت‌های جدید این تکنولوژی جدید به هفت مورد اشاره خواهم کرد:

  1. بهترین عملکرد ماشین‌های مجازی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنند با استفاده از این تکنولوژی تضمین شده است. به اعتقاد مایکروسافت هیچ یک از محصولات عرضه شده در بازارهای مجازی‌سازی سرعت و توانایی‌های واقعی یک ویندوز مجازی شده را به گونه ای که هایپر-وی آن به شما ارائه می‌دهد عرضه نمی کنند.
  2. بسیاری از کاربرانی که مدت‌ها از سیستم عامل و نرم افزارهای ماکروسافت استفاده می‌کنند با قابلیت‌ها و تنظیمات این تکنولوژی مجازی‌سازی آشنا هستند و نیازی به صرف وقت جهت یادگیری مسائل پایه‌ای وجود ندارد.
  3. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این تکنولوژی برای مدیران شبکه و افرادی که به صورت مجازی سرورهای شبکه خود را تفکیک کرده‌اند هماهنگی کامل این نسخه از هایپر-وی با نسخه استفاده شده در ویندوز سرور 2012 است. شما می توانید قبل از شروع به طراحی یک بستر مجازی‌ به صورت واقعی تمامی مراحل پیاده سازی پروژه را به صورت آزمایشی در هایپر-وی اجرا کنید و با نصب سیستم عامل‌های مورد نیاز و نرم‌افزارهای کاربردی شبکه در کامپیوتر شخصی خود به تست و رفع اشکال زیرساخت IT اقدام کنید و سپس پس از بررسی تمامی مسائل در زمانی مناسب تمامی ماشین‌های مجازی را به سرورهای میزبان اصلی هایپر-وی انتقال دهید. همانطور که قبلا اشاره شد هایپر-وی استفاده شده در ویندوز 8 کاملا با معماری هایپر-وی به کار رفته در ویندوز سرور 2012 سازگار است و ساخت ماشین‌های مجازی در ویندوز 8 یا ویندوز سرور 2012 هیچ تفاوتی نخواهد داشت.
  4. مهندسین شبکه با استفاده از خط فرمان قدرتمند مایکروسافت یعنی PowerShell می‌توانند کنترل تمامی عملکردهای این بستر مجازی را بدست بگیرند.
  5. امکان انتقال کامل یک سرور یا کامپیوتر واقعی و تبدیل اطلاعات و سیستم عامل آن به صورت مجازی وجود دارد. با استفاده از نسخه جدید ابزار Disk2VHD این کار امکان پذیر است.
  6. بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری از جمله شرکت مایکروسافت در سال‌های اخیر یک نسخه نصب شده از نرم‌افزارهای کاربردی خود را تحت فرمت VHDX (فرمت مخصوص ماشین‌های مجازی مایکروسافت) جهت استفاده کاربران قرار می‌دهند. با دانلود و استفاده از این ماشین‌های مجازی، شما دیگر نیاز به پیکربندی تک تک نرم‌افزارهای کاربردی شبکه نخواهید داشت و تنها تنظیمات مورد نیاز خود را اعمال خواهید نمود و با این کار حداقل 4 تا 5 ساعت در زمان خود صرفه جویی نموده‌اید.
  7. در نسخه 8 ویندوز سایر قابلیت‌های مجازی‌سازی نظیر امکان ثبت وضعیت ماشین مجازی (Snap-shot)، اشتراک فایل، افزودن آنی (Hot Plug) حافظه رم، پردازنده، منابع ذخیره‌سازی همانند نسخه قبل وجود دارند.

 

معرفی سرویس Hyper-V در ویندوز سرور 2016

مهمترین ویژگی های جدید Hyper-V 2016 مایکروسافت به شرح زیر می باشد:

Hot add/remove network adapters and memory

قابلیت حذف و اضافه کردن کارت شبکه به ماشین های مجازی و نیز تغییر مقدار Memory ماشین های مجازی بدن نیاز به خاموش کردن ماشین های مجازی

Nested virtualization

این ویژگی این امکان را مهیا می کند که بتوانیم درون یک ماشین مجازی رول Hyper-V را نصب نماییم و بدین وسیله خود این VM تبدیل به Host Hyper-V شده و درون این VM میتوانیم تعدادی ماشین مجازی دیگر بسازیم.
این ویژگی برای محیط های آزمایشگاهی و آموزشی که نیاز به تعدادی سرور Hyper-V می باشد بسیار مفید بوده و به دلیل عدم نیاز به تهیه سرور فیزیکی بابت نصب رول Hyper-V ، باعث صرفه جویی در هزینه ها و آسانتر شدن کار با تعدا زیادی Hyper-V Host می شود.

هایپر وی ، hyper-v ، هایپروی

Shielded virtual machines

توسط این ویژگی میتوانیم ماشین مجازی مهم سازمان خود را توسط ابزار BitLocker مایکروسافت encrypt نمود تا فقط افراد مشخصی که ما تعیین می نماییم بتوانند این ماشین های مجازی را اجرا نمایند و نیز میتوان تعیین کرد که این VM های مهم بر روی سرورهای Hyper-V مشخصی که ما تعیین می نماییم اجرا شوند و اگر به سرور دیگری منتقل شدند قابل استفاده نباشند.
این تکنولوژی در محیطهای public cloud که سرورهای Hyper-V ما و ماشین های مجازی موجود در آنها در شرکت های دیگری قرار گرفته اند و دسترسی فیزیکی به سروهای و ماشین های مجازی ما دارند مفید می باشد و باعث افزایش امنیت ماشین های مجازی مهم ما و جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز به اطلاعات درون آنها میشود.

هایپر وی ، hyper-v ، هایپروی

Windows PowerShell direct

این ابزار باعث می شود بتوانیم بدون نیاز به برقرار کردن ارتباط شبکه ای بین سیستم Hyper-V Host و ماشین های مجازی درون آن بتوانیم از سیستم Host ، دستورات پاورشل را مستقیما درون Virtual machine ها اجرا نماییم و بدین وسیله به دلیل عدم نیاز به برقراری ارتباط شبکه ای بین سیستم Host با Guest ها و عدم نیاز به کانفیگ نمودن فایروال ماشین های مجازی و عدم نیاز به انجام تنظیمات remote managementدر آنها ، مدیریت VM ها توسط پاورشل بسیار آسانتر می باشد.

Production checkpoints

در ورژن های قبلی هایپروی (۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ ) زمانی که یک checkpoint ( همان snapshot ) از وضعیت فعلی یک ماشین مجازی ایجاد می نمودیم ، استفاده از این checkpoint بیشتر در VM ها و سناریوهای آزمایشی مورد استفاده قرار می گرفت اما در محیط production و در خصوص ماشین های مجازی مهم سازمان که نرم افزارهای اصلی و مهم سازمان در آنها نصب شده بود قابل استفاده و revert کردن نبود زیرا بسیاری از Application ها بحث revert شدن به checkpoint قبلی را پشتیبانی نمی کنند و در صورت revert کردن آن checkpoint ماشین مجازی ، نرم افزارهای درون آن ماشین مجازی دچار مشکل می شدند.
اما در Hyper-V 2016 نوع جدید از Checkpoint به نام ا Production checkpoints افزوده شده است که از تکنولوژی vss استفاده می نماید و لذا میتوان آنها را در مورد ماشین های مجازی اصلی و مهم سازمان استفاده نمود و با revert کردن این checkpoint های نسل جدید ، نرم افزارهای آن ماشین مجازی دچار مشکل نمی شوند.

هایپر وی ، hyper-v ، هایپروی

Hyper-V Manager improvements

در ویندوز ۲۰۱۶ قابلیتهای جدید به کنسول مدیریتی Hyper-V اضافه شده است از جمله متصل شدن به Hyper-V Hosts با استفاده از یک اکانت کاربری دیگر Alternate credentials ) support ( و قابلیت مدیریت سرورهای Hyper-V حاوی سیستم عامل های قبلی )مثل ویندوز ۲۰۱۲( و قابلیت استفاده از پروتکل های دیگر مثل WS-MAN بر روی پورت ۸۰ بابت متصل شدن به سرورهای Hyper-V توسط کنسول مدیریتی هایپروی.

Rolling Hyper-V Cluster upgrade

این ویژگی باعث می شود که بتوانیم سرورهای ۲۰۱۶ خود را به کلاستر Hyper-V که در آن سرورهایی ۲۰۱۲ R2 وجود دارند اضافه نماییم و بدین ترتیب بدون اختلال در سرویس دهی کلاستر ، آنرا به تدریج وبدون بروز مشکل آپگرید نماییم. 

Virtual TPM chip

امکان افزودن چیپ TPM مجازی به VM ها مهیا شده است که میتوان ماشین مجازی را در مد TPM توسط BitLocker رمز (encrypt ) نمود

Linux secure boot

 این ویژگی به اختصار قابلیت استفاده از secure boot در ماشین های مجازی دارای سیستم عمل لینوکس می باشد.

هایپر وی ، hyper-v ، هایپر

نصب Hyper-v در ویندوز سرور ۲۰۱۶

در این قسمت سعی داریم به اموزش نصب  Hyper-v در ویندوز سرور ۲۰۱۶ بپردازیم . از اینرو پس از بررسی پیش نیاز ها نحوه نصب ان را توضیح می دهیم.

نیازمندی‌های سخت افزاری برای نصب Hyper-V در ویندوز سرور ۲۰۱۶

CPU: 64bit Processor, second-level address translation SLAT

Memory: Minimum: 1 GB RAM, Recommended: 2 GB or Greater, Maximum: 2 TB

Hard Disk: Minimum4 GB

 

نکته: * Hyper-V ماشین میزبان بایستی از UEFI2.3.2C به بعد را پشتیبانی کند و جهت پشتیبانی از ویژگی های دلخواه ماشین میزبان ، بایستی دارای TPM نسخه۲ و IOMMU باشد.

Hyper-v را به دو صورت گرافیکی و powershell میتوان بر روی ویندوزسرور۲۰۱۶ راه اندازی کرد :

نصب Hyper-V در ویندوز سرور ۲۰۱۶در حالت گرافیکی

1.Server Manager را باز کنید.

2 در Server Manager بر روی Add Role and Feature کلیک کنید.

3. در پنجره ظاهرشده بر روی Next کلیک کنید.

4. در پنجره Select Installation Type گزینه Role-Based or Feature-Based Installation را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

5. در پنجره Select Destination Server بر روی Next کلیک کنید.

6. در پنجره Select Server Role گزینه Hyper-V را انتخاب کرده تا پنجره محاورهای Add Feature ظاهرشده، بر روی Add Feature کلیک کرده و سپس دکمه Next را بزنید.

۷ .در پنجره Select Feature فقط بر روی Next کلیک کنید.

۸.در پنجره Hyper-V فقط بر روی Next کلیک کنید.

۹.در پنجره Create Virtual Switches کارت شبکه را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.۱۰.در پنجره Virtual Machine Migration فقط بر روی Next کلیک کنید.

از مهاجرت زمانی استفاده می‌شود که شما چند سرور داشته باید که دراین تمرین یک سرور داریم و از آن چشمپوشی می‌کنیم.

۱۱.در پنجره Default Stores تنظیمات پیشفرض را قبول کرده و بر روی Next کلیک کنید.

۱۲.بعد از اینکه نصب کامل شد، بر روی دکمه Close کلیک کنید.

۱۳.سرور را Restart کنید.

 

نتیجه گیری

هیچ یک از ویژگی‌ها و امکاناتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، دلیل بر بهتر بودن Hyper-V نیستند و نمی‌توان گفت که Hyper-V بهترین راهکار پیش ‌رو است، اما این ویژگی‌ها آن را به یک جایگزین بسیار جذاب و قدرتمند تبدیل کرده‌اند. به خصوص که Hyper-V با ویندوز سرور 2012 به‌صورت یکپارچه ارائه شده است و مدیران سیستم و شبکه می‌توانند با استفاده از ابزارهای مدیریتی ویندوز، Hyper-V را پیکربندی و راهبری کنند. به همین دلیل است که VMware و دیگر محصولات مجازی‌سازی و ذخیره‌سازی اطلاعات در بازار باید نسبت به Hyper-V نگران و بدبین باشند. مایکروسافت نه‌تنها موفق شده است توجه جامعه کاربران ویندوز را نسبت به Hyper-V جلب کند، بلکه توانسته است قابلیت‌های نرم‌افزارش را در قالبی که برای مدیران سیستم آشنا و دوستانه است، جای دهد. اگر قابلیت‌های کلود عمومی و خصوصی نیز به محصولات مایکروسافت اضافه شوند، پیش‌بینی می‌شود که استقبال از Hyper-V بیشتر شده و تعداد مجوزهای فروخته شده از نرم‌افزار VMware تا حدود زیادی کاهش یابد.

 

 

لیست مطالب مرتبط

VMware ESXI چیست و روش نصب آن

معرفی محصولات شرکت VMware

VMware چیست؟

نسل جدید محاسبات و پردازش های کامپیوتری Cloud Computing می باشد . تا کنون شرکت های معدودی اقدام به تولید نرم افزارهایی در این زمینه کرده اند


شرکت VMware در سال 1998 آغاز به کار کرد این شرکت یکی از زیر مجموعه های شرکت بزرگ EMC که بزرگترین تولید کنند تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات در دنیا هست می باشد

شاید تا به حال اتفاق افتاده باشد روبه روی رایانه تان بنشینید و در دل آرزو كنید كاش رایانه تان یك خواهر یا برادر دیگر هم داشت تا هم او تنها نبود و هم شما ...