آشنایی با مجازی سازی و انتخاب درست تکنولوژی مجازی سازی

در علم کامپیوتر، مجازی‌سازی (Virtualization) به ساخت نمونه مجازی(غیر واقعی) از مواردی مثل پلتفرم سخت‌افزاری، سیستم عامل، وسایل ذخیره سازی و یا منابع شبکه، گفته می‌شود.مجازی سازی از یک نوع تفکر عمیق و اجرا کردن هر آنچه که در فکر و ذهن می‌گذرد و نهایتا بدون وجود خارجی پیاده سازی می‌گردد. در علم کامپیوتر استفاده از تکنولوژی مجازی سازی باعث رشد و پیشرفت بسیار گشته است. پیاده سازی دستگاه‌های سخت افزاری بصورت مجازی اما با همان عملکرد مزایای بسیاری را برای ما به ارمغان آورده است.اصولا نرم افزارها مجازی هستند چون ذات آنها فیزیکی نیست. از اینرو می‌توان گفت مجازی سازی در اکثر اوقات شکل نرم افزاری دارد. که البته برروی یک سخت افزار خاص اجرا خواهد شد. طراحی و مشابه‌سازی انواع سوییچ‌ها، روترها، سرورها و … از این دسته‌اند.شرکت‌هایی نیز در زمینه تولید سیستم‌های مجازی مشغول بکارند نظیر شرکت مایکروسافت با سرویس Hyper-V و یا سیستم‌های بر هسته لینوکس از جمله ESX .نکته مهم در مجازی سازی، انتخاب و استفاده صحیح و بجای سرویس مورد نیاز در آن مجموعه می باشد.  

در اینجا ما به شما به یک دید کلی از عواملی که باید در حین انتخاب تکنولوژی مجازی سازی سرور در نظر گرفته شوند ارائه می دهیم.

  1.  قابلیت اطمینان و سهولت نگهداری

فن آوری VPS باید به خوبی توسط فروشندگان آن پشتیبانی شود، و فرآیند نصب باید سرراست باشد. باید بروزرسانی های منظم برای آن منتشر شود تا از به خطر نیافتادن امنیت هسته پایه اطمینان حاصل شود و پیاده سازی این بروزرسانی ها باید آسان باشد. کار کردن با پیشگامان این بازار مانند Parallels و مایکروسافت این مورد را تضمین می کند.

 

  1.  به اشتراک گذاری منابع در میان اجاره کنندگان

در درجه اول دو نوع مجازی سازی وجود دارد. یعنی، نرم و سخت. در مجازی سازی نرم (که همچنین مجازی سازی OS نامیده می شود)، منابع استفاده نشده را می توان در میان اجاره کنندگان به اشتراک گذاشت. در مجازی سازی سخت، به هر اجاره کننده, تخصیص منبعی صورت گیرد که نمی تواند به اشتراک گذاشته شود. این در حالی است که مجازی سازی نرم برای میزبانی VPS انبوه خوب است. مجازی سازی سخت را می توان برای بازار با قابلیت اطمینان بالا استفاده نمود که در آن ثبات تک تک VMهای منفرد حیاتی است. محبوب ترین راه حل مجازی سازی سخت, HypeV است، و یک فناوری محبوب مجازی سازی نرم, Virtuozzo است.

 

  1. محیط چند سیستم عامله (Multi-OS)

مجازی سازی نرم, فقط اجازه استفاده از یک نوع OS را  برای اجاره کنندگان فراهم می سازد، در حالی که مجازی سازی سخت,استفاده از چندین OS را در یک سرور مجاز می سازد. بنابراین، اگر بخش بازار شما نیازمند انواع سیستم های عامل باشد، و حجم فروش شما به شما اجازه ندهد که سرورهای متعدد برای هر نوع سیستم عامل را مستقر نمایید، استفاده از یک تکنولوژی مجازی سازی سخت بهتر است.

 

  1.  مدیریت از راه دور

ویژگی قدرتمند مدیریت از راه دور برای مشتری و نیز مدیر در موفقیت یک راه حل VPS مهم است. رابط های مشترک برای مدیریت یک سیستم VPS می توانند شامل پورتال وب برای مدیر، نرم افزار ویندوز برای مدیر و پورتال وب برای مشتریان باشند. اگر مشتریان شما آگاه از تکنولوژی باشند و بخواهند VPS خود را مدیریت نمایند، باید یک راه حل مانند Virtuozzo را در نظر بگیرید که برای شما یک پورتال مشتری را فراهم کند، در حالی که اگر بخش بازار شما به شما اجازه دهد تا VPS خود را مدیریت نماید، می توانید یک راه حل مانند Hyper-V  را انتخاب کنید که تنها دارای یک کنسول مدیریت مبتنی بر ویندوز است.

 

  1.  ادغام با راه حل های میزبانی شخص ثالث

قابلیت خودکارسازی و یکپارچه سازی مدیریت اجاره کننده VPS , یک جنبه حیاتی در انتخاب یک راه حل است زیرا به شما اجازه می دهد تا بدون تلاش زیاد مقیاس بندی را صورت دهید. کار با راه حل های تجاری محبوب مثل Parallels  و VMWare, اطمینان حاصل خواهد کرد که چنین یکپارچگی در دسترس است.

 

به طور خلاصه، فن آوری VPS ایده آل برای هر بخش بازار می تواند متفاوت باشد. انتخاب راه حل های VPS بر اساس عوامل مختلف کلیدی هستند که از یک بازار به دیگری تغییر می کند.