لیست مطالب مقاله های سرور مجازی


VPS یا سرور مجازی چیست؟

ارائه سرورهاي اختصاصي مجازي VPS”… حتما به اين جملهدر تبليغات شركت‌هاي ارائه دهنده خدمات ميزباني وب زياد برخورد كرده‌ايد و شايد برايتان سوال پيش آمده باشد كه سرور مجازي چيست؟

فرق آن با ديگر سرويس‌هاي ميزباني وب چيست؟ آيا VPS به درد كار من ميخورد و نيازهاي من را  برطرف ميكند يا نه؟ در اين پست قصد دارم VPS را به بياني ساده توضيح دهم


انتخاب یک سرور مجازی

VPS درست مانند یک سرور مستقل شبکه عمل می کند. این سرور، پردازش ها، کاربران، فایل ها و دسترسی به Root ویژه خود را دارد.
هر سرور، دارای آدرس شبکه ، شماره پورت ، جدول ها ، و قوانین روتینگ ویژه است.

 هر سرور مجازی ساختار و تعاریف خاص خود را برای سیستم و نرم افزارهای کاربردی دارذ. 

هر سرور مجازی دارای ورژن سیستم عامل و نرم افزار ویژه است. هر سرور مجازی قادر به حذف ،اضافه و تغییر فایل هاست به طوری که می توان نرم افزارهای کاربردی متفاوتی روی آن ها نصب کرد .


سرور مجازی برای چه کسانی مفید است؟

خدمات سرور اختصاصی امکانی کارآمد برای کسانی است که نمی خواهند سرور اشتراکی با دیگران داشته باشند.

دارندگان سایت های پربازدید و یا سازمان هایی که نیاز به امنیت بالای سرور دارند با خرید سرور اختصاصی می توانند سخت افزار و نرم افزار  موجود روی یک سرور را مستقلا در اختیار داشته باشند.

افرادی که مایل به نصب نرم افزار های خاص روی سرور هستند از دیگر مخاطبان سرور اختصاصی اند.

گروه های تبلیغاتی که تمایل به ارسال ایمیل انبوه بدون اسپم شدن دارند و مایل به راه اندازی یک mail server  هستند مخاطبان اصلی سرور اختصاصی اند.


معرفی سرویس و مزایای هایپروی Hyper-V

تکنولوژی های مجازی سازی چند سالی می شود که به سرعت در حال پیشرفت بوده اند و در سطح گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند ، در حال حاضر تکنولوژی های مجازی سازی به عنوان یک مسئله کلیدی در فناوری اطلاعات محسوب می شوند و در سالهای اخیر مراکز داده به سمت استفاده از این تکنولوژی ها در ساختار سرویس های خود حرکت کرده اند .


راه اندازی یک سرور مجازی لینوکس

همزمان با رشد سریع اینترنت و خدمات آنلاین، هر روز بر حجم پردازش سرویس دهنده ها و تعداد درخواست های کاربران افزوده می شود. اما حداکثر توان کاری هر سرویس دهنده اندازه ای دارد که بیشتر از آن نمی تواند به در خواست ها جواب دهد و به صورت معمول سرویس دهی کند.

برای خروج از این وضعیت یک مدیر سرویس دهنده،چندین راه حل دارد: جایگزینی سرورهایی با قدرت پردازش بیشتر و یا افزایش تعداد سرویس دهنده های موجود. اما این کار شاید هزینه بسیار زیادی را به سیستم تحمیل کند. به طوری که عملا اجرای آن غیرممکن خواهد بود.


آموزش نصب ntop و مانیتور پهنای باند مصرفی بر روی سرور لینوکس

بسیاری از کاربران خصوصا در سرور های لینوکس کمتر با نرم افزار های مانیتورینگ پهنای باند آشنا هستند. مسئله ای که شاید تا سالیان قبل چندان اهمیت زیادی برای مدیران سرور ها نداشت اما با داغ تر شدن بحث استفاده از سرورهایی که در ایران میزبانی می شوند، مسئله ای بسیار چالش بر انگیز به نام پهنای باند نقشی تازه ایفا می نماید. برای جلوگیری از هدر رفتن پهنای باندی که بر روی سرور تهیه کرده اید ، نصب یک نرم افزار مانیتورینگ پهنای باند می تواند از هزینه های اضافه جلوگیری نماید. لذا در ادامه ضمن آموزش نحوه نصب ntop به عنوان یکی از قدرتمند ترین ابزار مدیریت ترافیک شبکه بر روی لینوکس به معرفی نحوه استفاده از آن می پردازیم.


VMwareچیست؟

شاید تا به حال اتفاق افتاده باشد روبه روی رایانه تان بنشینید و در دل آرزو كنید كاش رایانه تان یك خواهر یا برادر دیگر هم داشت تا هم او تنها نبود و هم شما ...

نرم افزاری را كه نوشته اید تحت شبكه تست كنید و ببینید جواب می دهد یا خیربدون این كه نیازی به دوباره بوت كردن رایانه تان باشد


معرفی محصولات شرکت VMware

شرکت VMware در سال 1998 آغاز به کار کرد این شرکت یکی از زیر مجموعه های شرکت بزرگ EMC که بزرگترین تولید کنند تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات در دنیا هست می باشد .

VMware از آغاز کار خود صرفا در زمینه تخصصی مجازی سازی فعالیت کرده است و به همین دلیل قدرتمند ترین شرکت در زمینه مجازی سازی در دنیا محسوب می شود


vmware esxi چیست و روش نصب آن

ESXi   آخرین ورژن از سری نرم افزاری VMware Hypervisor  است. تکنولوژی استفاده شده از نوع Bare Metal  می باشد و مستقل از سیستم عامل، همچنین مدیریتی کاملی بر روی سخت افزار و منابع سیستم اعمال می کند.

نسل جدید محاسبات و پردازش های کامپیوتری Cloud Computing می باشد . تا کنون شرکت های معدودی اقدام به تولید نرم افزارهایی در این زمینه کرده اند ، اما تقریبا هیچ یک از آن ها نتوانسته بودند راهکاری قابل اطمینان برای Cloud Computing باشند.


تکنیک های بازیابی اطلاعات در لینوکس


اگر به طور تصادفی برخی از فایل های مهم تان از درایو حذف شود، ناراحتی شما قابل درک است. این مشکل ممکن است برای هر شخصی در هر قسمت از سیستم اتفاق بیفتد. متاسفانه، در برخی از موارد، این اسناد بسیار مهم هستند و در صورتی که ریکاوری نشوند باعث هزینه های جبران ناپذیری خواهند شد .


درباره وب سرور IIS ( مفاهیم ISAPI Extension و ISAPI Filter و CGI و ASP )

در این مقاله برای شما روش های توسعه یا Extend کردن وب سرور IIS با استفاده از Extension های آن برای بالا بردن کارایی های آن را توضیح خواهیم داد.

خوب برای اینکه کارایی های IIS را توسعه دهیم روش های متعددی وجود دارد که از آن جمله می توان به استفاده از ISAPI Extension ها ، ISAPI Filter ها و همچنین CGI و همچنین ASP و PHP اشاره کرد.


VNC و RDC راهکارهایی برای اتصال گرافیکی به سرور

این مقاله توسط لینوکس وب تهیه شده است. در این مقاله در مورد vnc توضیح داده خواهد شد .


Cloud Linux چیست؟

پردازش ابری واژه ای است که امروزه در عرصه های مختلف فناوری اطلاعات برای خود جایگاه محکمی ساخته است.استفاده ناگهانی از منابع، افزایش ترافیک، و حملات هکرها برخی از مشکلاتی هستند که مدیران سیستم اغلب با آن روبرو هستند. این مشکلات هزینه های زیادی در پی دارد از جمله هزینه زمان برای رفع این مشکلات و از آن مهم تر هزینه اعتماد مشتری و مشکلات عدم رضایت از سرویس را شامل می شود.


آموزش نصب کلود لینوکس

اگر قصد نصب سیستم عامل لینوکس کلاود Cloudlinux بر روی سرور خود را دارید و نگران داون شدن سرور در مدت نصب مجدد سیستم عامل بر روی سرور هستید Cloudlinux یک امکان بسیار حرفه ای و عالی را در اختیار شما قرار داده است .


درباره نسخه جدید easyapache

و بالاخره Easy Apache 4 با انتشار اطلاعیه ی زیر منتشر شد : 

ما  EasyApache  را به صورت قابل توجهی باز نویسی کردیم تا بتوانیم تجزیه تحلیل بهتری نسبت به روند نصب EasyApache 3  و انتخاب  بسته مناسب EA 4 داشته باشیم.

این در حالیست که بیشتر بسته ها در EA3 با EA4  یکی هستند، اگر احیانا تعارضی وجود داشت.


آموزش نصب فایروال (Firewall) ا CSF بر روی Centos

برای سرور های مجهز به سیستم عامل لینوکس فایروال های متنوعی وجود دارد که از مشهورترین آنها می توان به iptables اشاره کرد که متاسفانه این فایروال رابط گرافیکی مناسبی ندارد از این رو در کنار این فایروال، فایروال های دیگری نیز برای این سیستم عامل ارائه شدند که یکی از آنها فایروال ConfigServer Security & Firewall و یا CSF می باشد.


Kernel چیست و نحوه حذف Kernel های قدیمی

هسته سیستم عامل (Kernel) مهمترین قسمت یک سیستم عامل و در اصل مغز آن است و وظیفه آن، مدیریت درخواست‌های داده شده از طرف اپلیکیشن‌های دیگر به منابع سخت افزاری و بلعکس را دارد.

درواقع اگر سیستم عامل را به یک ماشین تشبیه کنیم، هسته سیستم عامل موتور آن خواهد بود که بدون این موتور، ماشین قادر به انجام کاری نخواهد بود.


آموزش راه اندازی ( NFS (Network File System در توزیع های لینوکس

(NFS (Network File System اساساً برای به اشتراک گذاری فایل‌ها و پوشه‌ها بین سیستم‌های Linux/Unix به وسیله‌ی Sun Microsystems در سال ۱۹۸۰ توسعه یافته شده است.

NFS اجازه میدهد فایل سیستم‌های محلی خود را بر روی یک شبکه و میزبان‌های راه دور برای تعامل ، به عنوانی که آن‌ها به صورت محلی در یک سیستم مشابه سوار شده‌اند ،سوار کنید.


دستورات مانیتور کردن سرور لینوکس

همه زیر ساخت های فناوری اطلاعات و تجهیزات شبکه به کارگرفته می شوند تا کاربران بتوانند به منابعی که سرورها ارائه می دهند دسترسی داشته باشد، لذا حصول اطمینان از صحت و سرعت عملکرد سرورها برای کارشناسان شبکه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بروز مشکل در عملکرد سرورها در بسیاری از مواقع منجر به ایجاد زیان های هنگفت و یا جبران ناپذیر می گردد.


نحوه ایجاد هاست های مجازی آپاچی را در CentOS7

شما نیاز دارید که به یک سرور CentOS7 یا یک کاربر غیر از root دسترسی داشته باشید که این کاربر امتیازات Sudo(sudo privileges) را داشته باشد. 
همچنین شما برای پیکربندی میزبانهای مجازی بر روی سرور نیاز دارید که یک آپاچی نصب کنید.

نحوه پیدا کردن فایل هایی با حجم زیاد در لینوکس

فضای هاردها به سرعت پر می شوند .حال اگر با سروری روبرو هستیم که هارد آن پر شده و یا سهم عمده ای از فضای آن توسط اطلاعاتی اشغال شده که نمی دانیم این اطلاعات کجا هستند .

چطور باید آنها را پیدا کنیم تا در خصوص حذف آنها تصمیم گیری نماییم. 


نحوه افزایش فضای هارد دیسک سرور مجازی لینوکسی

بعداز افزایش میزان فضای هارد دیسک ماشین مجازی مورد نظر در پنل مجازی ساز مربوطه، برای اعمال آن در درایو LVM مورد نیاز در سیستم عامل CentOS می باید مراحل ذیل را دنبال نمایید ...


درباره حفره امنیتی خونریزی قلبی ( HeartBleed )

در هفته گذشته حفره امنیتی جدیدی کشف گردید که بیش از 66 درصد وب سایت های فعال در اینترنت را به لحاظ امنیتی آسیب پذیر نموده است. حتی گفته می شود که این باگ به مدت 2 سال بر روی سرور های NSA وجود داشته و هیچکس از آن اطلاع نداشته است.


نحوه تغییر پورت ssh در سیستم عامل Centos6.5

در کلیه توزیع‌های گنو/لینوکس به راحتی می‌توانید از طریق پنجره‌‌ی ترمینال اقدام به برقراری ارتباط SSH با سرور نمایید.


درباره لینوکس توزیع Red Hat Enterprise و تفاوت آن با Centos

سیستم‌عامل لینوکس (Linux) دارای توزیع‌های (distributions) مختلفی بوده، ردهت (Red Hat)‏  وسِنت‌اواِس (CentOS)‏ هرکدام یک توزیع‌ها ‌هستند. به طور قطع می‌توان گفت سیستم‌عامل CentOS نسخه رایگان RedHat می‌باشد.


آموزش نصب ریموت دسکتاپ vnc بر روی centos

VNC که مخفف شده ی Virtual Network Computing هست و ایجاد ارتباط گرافیکی ساخته شده است.

در سیستم عامل های ویندوز از Remote Desktop Connection یا RDC برای برقراری ارتباط با سرور مجازی یا اختصاصی استفاده میشود و vnc غالبا در سرور های شبه UNIX استفاده می شود.

به کمک VNC میتوان با رابط گرافیکی به سرور متصل شد و عملیات مورد نظر را انجام داد.


نحوه محافظت کردن shellchock

Shell یا خط فرمان قسمتی از نرم‌افزار است که به یک رایانه این امکان را می‌دهد تا با ترجمه متون ورودی با محیط بیرون ارتباط برقرار کند. این مشکل امنیتی نه تنها رایانه‌ها بلکه قفل‌های هوشمند، دوربین‌ها، فضاهای ذخیره سازی و دیگر دستگاه‌های صوتی و تصویری برپایه لینوکس را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.


آشنایی با دستورات telnet

بسیار اتفاق می افتد که قصد دارید اتصال از سیستم و کلاینتی که در اختیار دارید را نسبت به سروری داخل یا خارج از شبکه بررسی نمائید. در این موارد می بایست از دستور Ping استفاده نمایید که به وسیله آن می توانید Packet هایی با سایز دلخواه ولی مقدار حداقل/ حداکثر مشخص به سرور مقصد ارسال نمائید و در صورت دریافت پاسخ آن سرورها متوجه می شوید که ارتباط برقرار است.


آشنایی با ساختار دایرکتوری در سیستم عامل لینوکس

برای هر یک از افرادی که آشنایی کافی با سیستم عامل لینوکس ندارند و اطلاعاتی در این زمینه به گوش آنها نرسیده است٬ مواجه شدن با Linux File System برایشان وحشتناک و حیرت آور خواهد بود.

هدف این مقاله آشنایی با رایج ترین دایرکتوری های سطح بالای لینوکس را به شما می باشد. این چند مورد دایرکتوری لینوکس بیشترین کاربرد را برای ما دارند. ساختار دایرکتوری لینوکس مثل یک درخت می ماند. سلسله مراتب ساختار دایرکتوری هر نوع لینوکس با دایرکتوری روت (root) آغاز می شود. درست همانگونه که هر درخت نیز با ریشه آغاز می شود. دیگر دایرکتورهای لینوکس از روت منشا می گیرند و در زیر این مسیر قرار می گیرند .


آشنایی با مجازی سازی و انتخاب درست تکنولوژی مجازی سازی

در علم کامپیوتر، مجازی‌سازی (Virtualization) به ساخت نمونه مجازی(غیر واقعی) از مواردی مثل پلتفرم سخت‌افزاری، سیستم عامل، وسایل ذخیره سازی و یا منابع شبکه، گفته می‌شود.مجازی سازی از یک نوع تفکر عمیق و اجرا کردن هر آنچه که در فکر و ذهن می‌گذرد و نهایتا بدون وجود خارجی پیاده سازی می‌گردد. در علم کامپیوتر استفاده از تکنولوژی مجازی سازی باعث رشد و پیشرفت بسیار گشته است


معرفی داکر و ارتباط آن با رایانش ابری

داکر نام کمپانی توسعه دهنده تنها پلتفرم مجازی سازی سطح سیستم عامل با پشتیبانی از امکانات ابری است.

یکی از قابلیت‌های منحصر به سیستم‌عامل لینوکس (داکر تنها بر روی لینوکس اجرا می‌شود و حامل‌های آن هم تنها می‌توانند لینوکس باشند) امکان ایجاد حامل است. یک حامل، به نوعی یک مجازی‌ساز در سطح سیستم‌عامل است، به این معنی که به غیر از هسته سیستم‌عامل،‌ همه اجزای سیستم‌عامل درون حامل از سیستم‌عامل بیرونی مستقل است.


معرفی OpenStack

OpenStack مجموعه از بسته های نرم افزاری است که با هم برای کنترل مجموعه ای از رایانش، ذخیره سازی و منابع شبکه کار می کنند.

این منابع (که مرکز داده شما را تشکیل می دهند) از طریق یک داشبورد بر اساس وب مدیریت می شوند.