آشنایی با Zend FrameWork

 

زبان قدرتمند php دارای فریم ورک های بسیار زیادی است و ما قصد داریم در این مقاله درباره ی یکی دیگر از فریم ورک های php به نام  Zend Framework صحبت کنیم. Zend Framework یک فریم ورک متن باز است که برای توسعه نرم افزارهای تحت وب و سرویس های تحت نسخه ی php۵ به بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

Zend Framework بطور کاملا از کدها و کلاس های شی گرا استفاده می نماید و برنامه نویسی شی گرا و استفاده از الگو ها و کلاس های آن یکی از اصول رعایت شده در این فریم ورک میباشد. ۲ Zend Framework  نسخه تکمیل شده ۱ Framework می باشد که بیش از پانزده میلیون دانلود و نصب داشته است. اجزا و کلاس های این فریم ورک قدرتمند یکتا می باشند و در عین حال هر کدام از اجزاء وابستگی هایی به دیگر جزء های این فورک نیز دارند. این فریم ورک از روش شیءگرا SOLID پیروی می نماید. این روش به برنامه نویسان و توسعه دهندگان برنامه ها این اجازه را میدهد تا در صورت نیاز از هر جزئی که در برنامه نویسی احتیاج دارند استفاده نمایند.

در این برنامه از PHPUnit برای تست کدها و از Travis CI برای سرویس های Continuous Integration استفاده می شود.

همچنین می توان از مدل برنامه نویسی MVC و استفاده از۵ HTML در ساختار این فریم ورک استفاده نمود. از دیگر اجزاء به کار رفته در این فریم ورک میتوان به ZendAuthentication و ZendPermissionsAcl اشاره کرد که برای احراز هویت و شناسایی کاربران در فرم های ورود استفاده می شود. ارتباط با دیتابیس در این فریم ورک راحت ، سریع و امن میباشد.

سایت ها و پرتال هایی که تحت فریم ورک Zend Framework نوشته می شوند ، تماما از سمت PHP Stack پشتیبانی می شوند. تکنولوژی Zend ، پشته PHP  و Zend سرور را ارائه میدهد.

Zend سرور ها شامل Zend Framework و تمام نسخه های PHP می باشد. در این میان Zend Studio بعنوان یک IDE که تمام مزایا PHP را دارا می باشد همراه ZendFramework یک بسته کامل برنامه نویسی را تشکیل میدهند.

این برنامه شامل MVC View ، تولید کننده کد MVC برروی Zend Tool ، فرمت کننده کد و راهنمای برنامه نویسی و … می باشد.باید به این نکته نیز توجه داشت که برنامه Zend Studio یک برنامه آزاد و مجانی نیست در عوض Zend Framework و Zend server را به راحتی می توان تهیه نمود.

از ویژگی های اصلی فریم ورک zend framework میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از معماری USE-AT-WILL با کمترین خطا و تداخل
  • MVC توسعه پذیر همراه با قالب ها و کلاس های پیش فرض PHP
  • پشتیبانی از بانک های اطلاعاتی متفاوت مانند : MariaDB – MySql – Oracle – IBM DB۲ – MS Sql Server – PostgreSql – Sqllite – Informix Dynamic Server
  • شتیبانی از پزوتکل های ایمیل  Mbox – Maildir – POP۳ – IMAP۴
  • پشتیبانی از catching منابع سیستمی مانند Memory  و فایلهای سیستم.
  • ساخته شده با بهترین شیوه های امنیتی.شما میتوانید کلمه عبور را با استفاده از bcrypt ذخیره کنید،این فریم ورک با AES-۲۵۶ رمزنگاری شده است.

 

توجه کنید که برای استفاده از این فریم ورک به نسخه ی php۵ به بالا نیاز داریدکه البته به برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب پیشنهاد می شود از نسخه PHP ۵.۲.۳ استفاده نمایند زیرا نسخه ی ۲ فریم ورک zend framework با نسخه ی PHP ۵.۲.۳ ایجاد شده و پشتیبانی کاملی از کلاس ها و توابع این نسخه از php را ارائه می دهد.

از مجموعه سایت های معروفی که با این فریم ورک قدرتمند ایجاد شده اند میتوان به: BBC، AUTOTRACK، ALLIED BEVERAGE ، BNP PARIBAS ، GSMINFO.NL، SHAKLEE ، MELIS TECHNOLOGYو... اشاره نمود.

 

شروع کار با ZendFramework

 ۱-   ابتدا آخرین نسخه بسته نصبی zend  framework را از آدرس زیر دانلود کنید:

http://www.zend.com/en/community/downloads?platform=Windows

۲-   حالا یک نمونه ساده برنامه زند دانلود کرده و از آن به عنوان اسکلت برنامه های خود استفاده می کنیم (یک دکمه به نام zip  در صفحه هست -آن را کلیک کنید)

https://github.com/zendframework/ZendSkeletonApplication/tree/04670533ad4499ff192f4db9caac79e77895db6b

۳-   نمونه اسکلت برنامه  zend دانلود شده را در پوشه  www  وب سرور خود ذخیره کنید.

۴-   داخل بسته  zend framework  پوشه ای به نام library  موجود است ، این پوشه را کپی کرده و در مسیر زیر قرار دهید(درست داخل پوشه vendor/ZF2 اسکلت دانلود شده) :

C:\wamp\www\zend\vendor\ZF2

zend نام اسکلت نمونه می باشد.

۵-   گزینه ی  rewrite_module  در آپاچی  فعال کنید.

حالا در قسمت localhost  نام اسکلت نمونه را وارد کنید ،بر روی پوشه public  کلیک کنید.از حالا به بعد می توانید از این فریم ورک قدرتمند استفاده کنید.

http://localhost/zend/public

 

لیست مطالب مرتبط

phpMyAdmin چیست؟

معرفی MySQL

معرفی نسخه های PHP

نرم افزار PhpMyAdmin توسط زبان PHP نوشته شده است و برای مدیریت پایگاه داده MySql به کار گرفته می شود.


MYSQL یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی رابطه ای است که دارای مزیت کارایی بالا ، قابلیت اعتماد، سرعت ، امنیت و سهولت استفاده از آن باعث شده تا برنامه نویسان

نسخه  php سرور های تگراهاست 5.4 می باشد، نسخه های دیگر PHP 3.0 , PHP 4.0 , PHP 4.1, PHP 4.2