معرفی کنترل پنل های وب هاستینگ لینوکس محور

کنترل پنل هاستینگ یک واسط کاربری برپایه وب است که توسط شرکت ارائه کننده سرویس هاست و دامنه به شما داده می شود تا بتوانید سرویس های هاست شده خود مانند وب سایت، دیتابیس، ایمیل و غیره را به راحتی مدیریت کنید.

همچنین کنترل پنل اپلیکیشنی کاربردی است برای دسترسی به سرور لاگ، اطلاع یافتن از جزئیات مقدار فضای وب و پهنای باند استفاده شده و مقدار باقیمانده، مدیریت کردن ایمیل اکانت تحت نام دامنه ، اداره کردن اکانت های کاربر اف تی پی، مدیریت کردن دیتابیس و مشاهده آماره بازدیدکنندگان و دسترسی ساده به فایلها و فولدرها از طریق فایل منیجر. در زیر به 10 کنترل پنل هاستینگ لینوکس محور مفید اشاره شده است که بعضی از آنها منبع باز و برخی تبلیغاتی هستند، اما تمام آنها کاربردی و مفید هستند و استفاده از آنها آسان می باشد. شرکت های میزبان عموما  یک یا چندین کنترل پنل را در اختیار کاربران خود قرار می دهند.

1. Kloxo – کنترل پنل اپن سورس این کنترل پنل قابل اسکریپت شدن کامل می باشد و یک پلت فرم وب هاستینگ صد درصد object محور است که apache/lighttpd, djbdns/bind, pure-ftpd و همچنین CentOS 5 را ساپورت می کند. با استفاده از این کنترل پنل کاربر می تواند کل وب هاستینگ و هر دومینی که مستقیما از یک صفحه باشد را مدیریت، جستجو و مشاهده کند و از آن بکاپ کامل بگیرد. Kloxo دارای سیستم پیامدهی و تیکتینگ است که می تواند به شما در ایجاد و حفظ رابطه با مشتریان کمک کند. مشتریان می توانند انتقادات و گلایه های خود را بدون اتصال یافتن به اکانت اصلی خود در سیستم تیکتینگ مشکلات، ثبت و ارسال کنند.

2. دایرکت ادمین Direct Admin - کنترل پنل گرافیکی وب محور دایرکت ادمین اساسا برای مدیریت کردن آسانتر وب سایت طراحی شده است. این کنترل پنل در انواع نسخه های Red Hat, Fedora Core, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, FreeBSD, Ubuntu و Debian بسیار خوب عمل می کند. امکانات Direct Admin عبارتند از : سیستم ساپورت تیکتینگ یکپارچه، آسان بودن آپدیت کردن اتومات کنترل پنل ، وجود UI با قدرت سفارشی شدن بالا، سیستم ریکاوری اتومات، قابلیت بکاپ گیری از یک یا تمام بخش های دیتابیس و همچنین ساختن، تغییر دادن یا حذف دیتابیس از منو.

3. H-Sphere – کنترل پنل چندکاربره مقیاس پذیر این کنترل پنل برای سرویس های وب هاستینگ اشتراکی به کار می رود. H-Sphere به زبان جاوا نوشته شده است و در هر دیتابیس SQL compliant مانند MySQL, PostgreSQL و Microsoft SQL Server به خوبی عمل می کند. این کنترل پنل دارای کنترل پنل های مخصوص به خود و سیستم بیلینگ اتومات می باشد. وب، میل، دیتابیس و سرور هاستینگ ویندوز متعدد را می توان بدون ایجاد هیچگونه زمان از کار افتادگی موقت به این کنترل پنل اضافه نمود. از واسط کاربری آسان و ساده آن نیز می توان در هر کامپیوتری که به اینترنت وصل می شود، استفاده نمود.

4. اینتروکس هاستینگ کنترل پنل - این کنترل پنل لینوکس محور است و برای هاستینگ سرور اختصاصی یا وی پی اس طراحی شده است. با استفاده از اینتروکس کاربر می تواند مجموعه ای از سرورها را ایجاد کند و آپشن های وب هاستینگ را گسترش دهد. این کنترل پنل دارای دو مولفه اصلی است: Nodeworx و Siteworx.

Nodeworx برای ادمین های سیستم و Siteworx برای ادمین های وب سایت طراحی شده اند ولی هر دوی این سیستم ها دارای لاگین برای چندین کاربر با امتیازات مختلف می باشند.

5. VHCS – سیستم کنترل هاستینگ مجازی وی اچ سی اس یک واسط کاربری وب محور منبع باز و رایگان است که برای آسان کردن مدیریت سرور وب برای سرور لینوکس طراحی شده است. این کنترل پنل به زبان PHP, Perl و Cنوشته شده است امکان کنترل کردن کامل سرور، ریسلر و کاربر نهایی را فراهم می سازد. وی اچ سی اس همچنین Apache vhosts, DNSو ایمیل و اکانت اف تی پی را ساپورت می کند.

6. وب مین – UI وب محور برای ادمین سیستم وب مین برای سرور یونیکس (Unix) به کار می رود. با استفاده از مرورگرهای مدرن می توانید اکانت کاربر، Apache ، دی ان اس، اشتراک گذاری فایل و بسیاری کارهای دیگر را انجام دهید. استفاده از وب مین نیاز شما به غیر اتوامات ویرایش کردن فایلهای شکل دهی فایلهای یونیکس مانند /etc/passwd را برطرف می کند و شما می توانید سیستم را به صورت ریموت نیز مدیریت کنید.

7. SysCP – سیستم کنترل پنل برای سرورهای LAMP این کنترل پنل یک front end وب محور برای مشتریان سرویس های اینترنتی فراهم می کند و آنها را قادر به مدیریت کردن آدرس های ایمیل، دومین و دیتابیس ها می سازد. این کنترل پنل شمار زیادی از اپلیکیشن های رایج مانند Apache, Apache 2.x, Lighttpd, Bind9, PowerDNS, Courier, Dovecot, Postfix, Exim4, ProFTP, PureFTP, Awstats و اپلیکیشن های Webalizer را ساپورت می کند.

8. Virtualmin – کنترل پنل سرور وب این کنترل پنل بسیار قدرتمند و قابل انعطاف است و براساس سیستم های مدیریت وب معروفی چون GUI و وب مین که منبع باز نیز هستند طراحی شده است. از طریق واسط کاربری این کنترل پنل می توانید دومین، میل باکس، دیتابیس، اپلیکیشن و کل سرور مجازی خود را مدیریت کنید. به 4 طریق می توانید سرور خود را مدیریت کنید: وب، ابزار های قابل جابجایی، command line و API ریموت.

9. ISPConfig- کنترل پنل هاستینگ و مدیریت کردن ISP ISPConfig یک کنترل پنل منبع آزاد و ابزار مدیریت کردن ISP برای لینوکس است. این کنترل پنل مدیریت سرور دی ان اس را که کمی دشوار است را آسان می کند و از یک کنترل پنل چندین سرور را مدیریت می کند. با استفاده از واسط وب اسان آن می توانید وب سرور، ایمیل سرور، BIND DNS, proftpd + vsftpd FTP server ، دیتابیس MySQL ، SPAMASSASSIN خود را مدیریت کنید.

10. سی پنل- کنترل پنل لینوکس محور پر استفاده این کنترل پنل سرورها را به هاستینگ پلت فرم کاملا اتومات تبدیل می کند. دارای GUI آسان و قابل استفاده و ابزارهای اتومات سازی است که پروسه هاست کردن وب سایت را آسان می کند. سی پنل برای ادمین، ریسلر و کاربر نهایی کاربردهای گوناگونی فراهم می سازد و آنها را قادر به کنترل کردن وب سایت و سرور از طریق مرورگر استاندارد می سازد.(

11. زدپنل - کنترل پنل زدپنل یک کنترل پنل رایگان و منبع باز نوشته شده به زبان PHP و پایگاه داده MySQL است. این کنترل پنل دارای امکانات ایجاد دامنه، ساب دومین و پارک دامنه ، ایجاد ایمیل، فوروراد و لیست ، ایجاد کاربر، مدیر و گروه کاربری ، ایجاد پایگاه داده MySQL ، ایجاد کاربر FTP با تعیین سطح دسترسی ، قابل نصب بر روی انواع سیستم عامل ها (لینوکس از جمله CentOS و Ubuntu، ویندوز) ، پشتیبانی از چند زبانگی ،اضافه کردن امکانات با ماژول ،قابلیت تغییر و ایجاد قالب دلخواه و امکانات دیگر مورد نیاز یک کنترل پنل....

12. AlternC   - AlternC یک نرم افزار مدیریتی Open Source است که در عین حال هم ساده نصب می شود و هم کاربری آن به نسبت ساده تر از برخی محصولات مشابه است.AlternC بسیار کاربر پسند است و قابلیت مدیریت کردن سرویس های هاستینگ وب بزرگ و سنگین را نیز دارد و در عین حال امکانات و قابلیت های بسیار زیادی را در اختیار کاربرانش قرار می دهد. کنترل پنل تحت وب ، نصب و پیکربندی خودکار از جمله ویژگی های AlternC است که تحت لیسانس GPL ارائه می شود. برخی از امکانات و سرویس های پیشفرضی که در این نرم افزار مدیریت هاستینگ ارائه می شوند عبارتند از : کنترل دامنه ها یا Domain Control ، حساب های کاربری FTP ، تنظیمات Email ، ویژگی های وب سایت ها و تقریبا همه امکاناتی که شما در cPanel مشاهده می کنید. این نرم افزار بصورت ذاتی یک نرم افزار به زبان فرانسوی است اما مستندات و UI آن توسط کاربرانی که از پروژه GNU و GPL حمایت می کنند به زبان انگلیسی هم موجود است.

13. Baifox - Baifox نیز یکی دیگر از نرم افزارهای مدیریت سرویس های هاستینگ می باشد که تحت لیسانس GPL ارائه شده است و کاربرانی که از این کنترل پنل استفاده کرده اند اکثرا راضی بوده اند. ویژگی منحصر به فردی که در این کنترل پنل وجود دارد سبکتر بودن آن به نسبت سایر کنترل پنل های موجود است ، به همین دلیل این کنترل پنل Load و بار کاری کمتری روی سرور می گذارد و طبیعتا کارایی وب سایت های سرویس دهی شده را بالاتر می برد. البته حتی در صفحه اصلی این نرم افزار کنترل پنل هم اشاره شده است که این پنل مدیریتی با پنل هایی مثل cPanel و Plesk قابل مقایسه و رقابت نیست اما می تواند به عنوان جایگزین مورد استفاده قرار بگیرد. یکی دیگر از ویژگی های این کنترل پنل این است که با اکثر سیستم عامل های لینوکس قابل پیاده سازی است اما بیشترین نصب این کنترل پنل بر روی سیستم عامل Debian گزارش شده است.

14-  Cube Panel - Cube Panel به گفته وب سایت تولید کننده و البته کاربران یک راهکار کامل برای خودکار سازی و مدیریت سرورها به حساب می آید. این نرم افزار مدیریتی به شما امکان مدیریت و استفاده از سرویس های سیستم بصورت سریع ، بهینه و با هزینه کمتر به نسبت محصولات مشابه را می دهد. سطوح خدماتی که این محصول ارائه می کند در قالب سه سطح ADMINISTRATOR ، CLIENT و DOMAIN می باشد.این کنترل پنل مدیریتی قابلیت نصب شدن بر روی هم سیستم عامل ویندوز و هم سیستم عامل لینوکس را دارد. با توجه به اینکه شما می توانید لوگو ، زبان ، چهره ظاهری و تقریبا هر چیزی که به چشم می آید را دلخوه سازی کنید این کنترل پنل جایگزین خوبی برای cPanel به حساب می آید. این کنترل پنل دارای API ای است که شما می توانید با راهکارهای وب سرویسی دیگر موجود در سازمانتان آن را یکپارچه سازی کنید 

15- DTC - DTC مخفف کلمات Domain Technology Control است و یک کنترل پنل Open Source تحت لیسانس GPL است که تقریبا استفاده کردن از آن ساده است. کنترل ایجاد کردن Sub-Domain ها ، حساب های FTP و بسیاری دیگر از موارد بصورت رابط گرافیکی تحت وب در اختیار کاربران قرار داده شده است و آنها می توانند اکثر کارهای خود را بصورت دلخواه انجام دهند و حتی تغییرات دلخواه بر روی محیط انجام دهند. DTC از MySQL و Postfix2 و Dovecot و بسیاری دیگر از چیزهایی که کاربر نیاز دارد پشتیبانی می کند. زبان های مختلفی برای DTC وجود دارد که از مهمترین های آنها می توان به انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی ، چینی و ... اشاره کرد. اما به قول دوستان ITPRO ای هر چیز خوبی چیز بدی هم کنارش دارد ، شما به عنوان مدیر این کنترل پنل هاستینگ بایستی بصورت روزانه این نرم افزار را مانیتور کنید و در صورت نیاز فایل های وب ، DNS و تنظیمات سرویس دهی ایمیل و ... را بصورت روزمره بررسی و بروز رسانی کنید. 

 

لیست مطالب مرتبط

7 گام مهم جعت ایمن سازی Open ssh

بهینه سازی هاست لینوکس

مزایای سرور لینوکس به سرور ویندوز

OpenSSH یا Secure Shell به عنوان یک استاندارد جهت ارتباط Remote با سرور های لینوکسی استفاده می شود. استفاده از تنظیمات پیشفرض SSH هیچگاه کامل نبوده

سرور مجازی خصوصی یا همان VPS در حال حاضر یکی از مفید ترین انواع برای سرویس خدمات هاستینگ بدلیل مزایای بیشمار آن به کار برده می شود

بعد از خرید دامنه، متناسب با اهداف شما نوبت به انتخاب فضای میزبان اطلاعات یا داده شما می رسد. در مواقعی که کاربری وب سایت