معرفی کنترل پنل های وب هاستینگ لینوکس محور

کنترل پنل هاستینگ یک واسط کاربری برپایه وب است که توسط شرکت ارائه کننده سرویس هاست و دامنه به شما داده می شود تا بتوانید سرویس های هاست شده خود مانند وب سایت، دیتابیس، ایمیل و غیره را به راحتی مدیریت کنید.

همچنین کنترل پنل اپلیکیشنی کاربردی است برای دسترسی به سرور لاگ، اطلاع یافتن از جزئیات مقدار فضای وب و پهنای باند استفاده شده و مقدار باقیمانده، مدیریت کردن ایمیل اکانت تحت نام دامنه ، اداره کردن اکانت های کاربر اف تی پی، مدیریت کردن دیتابیس و مشاهده آماره بازدیدکنندگان و دسترسی ساده به فایلها و فولدرها از طریق فایل منیجر. در زیر به 10 کنترل پنل هاستینگ لینوکس محور مفید اشاره شده است که بعضی از آنها منبع باز و برخی تبلیغاتی هستند، اما تمام آنها کاربردی و مفید هستند و استفاده از آنها آسان می باشد. شرکت های میزبان عموما  یک یا چندین کنترل پنل را در اختیار کاربران خود قرار می دهند.

1. Kloxo – کنترل پنل اپن سورس این کنترل پنل قابل اسکریپت شدن کامل می باشد و یک پلت فرم وب هاستینگ صد درصد object محور است که apache/lighttpd, djbdns/bind, pure-ftpd و همچنین CentOS 5 را ساپورت می کند. با استفاده از این کنترل پنل کاربر می تواند کل وب هاستینگ و هر دومینی که مستقیما از یک صفحه باشد را مدیریت، جستجو و مشاهده کند و از آن بکاپ کامل بگیرد. Kloxo دارای سیستم پیامدهی و تیکتینگ است که می تواند به شما در ایجاد و حفظ رابطه با مشتریان کمک کند. مشتریان می توانند انتقادات و گلایه های خود را بدون اتصال یافتن به اکانت اصلی خود در سیستم تیکتینگ مشکلات، ثبت و ارسال کنند.

2. دایرکت ادمین Direct Adminکنترل پنل گرافیکی وب محور دایرکت ادمین اساسا برای مدیریت کردن آسانتر وب سایت طراحی شده است. این کنترل پنل در انواع نسخه های Red Hat, Fedora Core, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, FreeBSD, Ubuntu و Debian بسیار خوب عمل می کند. امکانات Direct Admin عبارتند از : سیستم ساپورت تیکتینگ یکپارچه، آسان بودن آپدیت کردن اتومات کنترل پنل ، وجود UI با قدرت سفارشی شدن بالا، سیستم ریکاوری اتومات، قابلیت بکاپ گیری از یک یا تمام بخش های دیتابیس و همچنین ساختن، تغییر دادن یا حذف دیتابیس از منو.

3. H-Sphere – کنترل پنل چندکاربره مقیاس پذیر این کنترل پنل برای سرویس های وب هاستینگ اشتراکی به کار می رود. H-Sphere به زبان جاوا نوشته شده است و در هر دیتابیس SQL compliant مانند MySQL, PostgreSQL و Microsoft SQL Server به خوبی عمل می کند. این کنترل پنل دارای کنترل پنل های مخصوص به خود و سیستم بیلینگ اتومات می باشد. وب، میل، دیتابیس و سرور هاستینگ ویندوز متعدد را می توان بدون ایجاد هیچگونه زمان از کار افتادگی موقت به این کنترل پنل اضافه نمود. از واسط کاربری آسان و ساده آن نیز می توان در هر کامپیوتری که به اینترنت وصل می شود، استفاده نمود.

4. اینتروکس هاستینگ کنترل پنل - این کنترل پنل لینوکس محور است و برای هاستینگ سرور اختصاصی یا وی پی اس طراحی شده است. با استفاده از اینتروکس کاربر می تواند مجموعه ای از سرورها را ایجاد کند و آپشن های وب هاستینگ را گسترش دهد. این کنترل پنل دارای دو مولفه اصلی است: Nodeworx و Siteworx.

Nodeworx برای ادمین های سیستم و Siteworx برای ادمین های وب سایت طراحی شده اند ولی هر دوی این سیستم ها دارای لاگین برای چندین کاربر با امتیازات مختلف می باشند.

5. VHCS – سیستم کنترل هاستینگ مجازی وی اچ سی اس یک واسط کاربری وب محور منبع باز و رایگان است که برای آسان کردن مدیریت سرور وب برای سرور لینوکس طراحی شده است. این کنترل پنل به زبان PHP, Perl و Cنوشته شده است امکان کنترل کردن کامل سرور، ریسلر و کاربر نهایی را فراهم می سازد. وی اچ سی اس همچنین Apache vhosts, DNSو ایمیل و اکانت اف تی پی را ساپورت می کند.

6. وب مین – UI وب محور برای ادمین سیستم وب مین برای سرور یونیکس (Unix) به کار می رود. با استفاده از مرورگرهای مدرن می توانید اکانت کاربر، Apache ، دی ان اس، اشتراک گذاری فایل و بسیاری کارهای دیگر را انجام دهید. استفاده از وب مین نیاز شما به غیر اتوامات ویرایش کردن فایلهای شکل دهی فایلهای یونیکس مانند /etc/passwd را برطرف می کند و شما می توانید سیستم را به صورت ریموت نیز مدیریت کنید.

7. SysCP – سیستم کنترل پنل برای سرورهای LAMP این کنترل پنل یک front end وب محور برای مشتریان سرویس های اینترنتی فراهم می کند و آنها را قادر به مدیریت کردن آدرس های ایمیل، دومین و دیتابیس ها می سازد. این کنترل پنل شمار زیادی از اپلیکیشن های رایج مانند Apache, Apache 2.x, Lighttpd, Bind9, PowerDNS, Courier, Dovecot, Postfix, Exim4, ProFTP, PureFTP, Awstats و اپلیکیشن های Webalizer را ساپورت می کند.

8. Virtualmin – کنترل پنل سرور وب این کنترل پنل بسیار قدرتمند و قابل انعطاف است و براساس سیستم های مدیریت وب معروفی چون GUI و وب مین که منبع باز نیز هستند طراحی شده است. از طریق واسط کاربری این کنترل پنل می توانید دومین، میل باکس، دیتابیس، اپلیکیشن و کل سرور مجازی خود را مدیریت کنید. به 4 طریق می توانید سرور خود را مدیریت کنید: وب، ابزار های قابل جابجایی، command line و API ریموت.

9. ISPConfigکنترل پنل هاستینگ و مدیریت کردن ISP ISPConfig یک کنترل پنل منبع آزاد و ابزار مدیریت کردن ISP برای لینوکس است. این کنترل پنل مدیریت سرور دی ان اس را که کمی دشوار است را آسان می کند و از یک کنترل پنل چندین سرور را مدیریت می کند. با استفاده از واسط وب اسان آن می توانید وب سرور، ایمیل سرور، BIND DNS, proftpd + vsftpd FTP server ، دیتابیس MySQL ، SPAMASSASSIN خود را مدیریت کنید.

10. سی پنل- کنترل پنل لینوکس محور پر استفاده این کنترل پنل سرورها را به هاستینگ پلت فرم کاملا اتومات تبدیل می کند. دارای GUI آسان و قابل استفاده و ابزارهای اتومات سازی است که پروسه هاست کردن وب سایت را آسان می کند. سی پنل برای ادمین، ریسلر و کاربر نهایی کاربردهای گوناگونی فراهم می سازد و آنها را قادر به کنترل کردن وب سایت و سرور از طریق مرورگر استاندارد می سازد.(

11. زدپنل کنترل پنل زدپنل یک کنترل پنل رایگان و منبع باز نوشته شده به زبان PHP و پایگاه داده MySQL است. این کنترل پنل دارای امکانات ایجاد دامنه، ساب دومین و پارک دامنه ، ایجاد ایمیل، فوروراد و لیست ، ایجاد کاربر، مدیر و گروه کاربری ، ایجاد پایگاه داده MySQL ، ایجاد کاربر FTP با تعیین سطح دسترسی ، قابل نصب بر روی انواع سیستم عامل ها (لینوکس از جمله CentOS و Ubuntu، ویندوز) ، پشتیبانی از چند زبانگی ،اضافه کردن امکانات با ماژول ،قابلیت تغییر و ایجاد قالب دلخواه و امکانات دیگر مورد نیاز یک کنترل پنل....

 

لیست مطالب مرتبط

7 گام مهم جعت ایمن سازی Open ssh

بهینه سازی هاست لینوکس

مزایای سرور لینوکس به سرور ویندوز

OpenSSH یا Secure Shell به عنوان یک استاندارد جهت ارتباط Remote با سرور های لینوکسی استفاده می شود. استفاده از تنظیمات پیشفرض SSH هیچگاه کامل نبوده

سرور مجازی خصوصی یا همان VPS در حال حاضر یکی از مفید ترین انواع برای سرویس خدمات هاستینگ بدلیل مزایای بیشمار آن به کار برده می شود

بعد از خرید دامنه، متناسب با اهداف شما نوبت به انتخاب فضای میزبان اطلاعات یا داده شما می رسد. در مواقعی که کاربری وب سایت