معرفی Material design

به گفته گوگل Material Design تعاملات کاربر با دستگاه را سازماندهی بهتری می کند و با استفاده بهینه از فضا، خدمات بیشتری را ارائه می دهد.

اپلیکیشن های گوگل مانند جیمیل و تقویم و … نیز به زودی به روز رسانی می شوند تا این زبان طراحی را به عموم معرفی نمایند. در ادامه می توانید تصاویری از محیط اندروید جدید و ویدیو معرفی Material Design را مشاهده نمایید.

گوگل متریال دیزاین (Google Material Design) به طور خلاصه یک مفهوم طراحی بصری (Visual Design) است که اصول و قوائد طراحی کلاسیک را با احتمالات و هنجارهای علم و فناوری طراحی ترکیب کرده است .

همانطور که گوگل متریال در حال رشد و نمو می باشید ابزارها و منابع موجود برای آن نیز گسترش می یابند

 
به نظر شما زمانی که اصول یک طراحی زیبا را با نوآوری‌های تکنولوژی و علم ترکیب می‌کنیم چه اتفاقی می افتد؟ این همان کاری است که گوگل با ساخت مفهوم Material Design انجام داده است.

به عبارت ساده، Material Design (یا به فارسی، ماده طراحی که بهتر است از همان اصطلاح انگلیسی استفاده شود) یک مفهوم از طراحی بصری است که اصول و قوانین طراحی کلاسیک، احتمالات و هنجارهای علم یا فن‌آوری را برای ما به ارمغان می‌آورد.
Material Design یک زبان طراحی است که توسط گوگل توسعه داده شده است و در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۴ در کنفرانس Google I/O معرفی شد.  از سال ۲۰۱۵ مفهوم Material Design در وب سایت، نرم افزارهای Desktop و نرم افزار‌های موبایل شرکت گوگل (مانند Gmail، YouTube، Google Drive، Google Docs، Google Maps و ...)  گنجانده شد. از زمانی که مباحث Material Design مطرح شد، ابزارها و منابع مختلفی نیز برای آن بوجود آمده است که در این مطلب من قصد دارم برخی از frameworkهای وب که برای Material Design طراحی شده‌اند و ارزش توجه کردن را دارند، به شما معرفی کنم تا برای پروژه‌های بعدی خود از این فریم‌ورک ها استفاده کنید. 

برترین FrameWorkهای وب برای MaterialDesign

Materialize

Materialize یک فریم‌ورک front-end واکنش‌گرا (Responsive) است که تمرکزش بیشتر بر روی تجربه کاربری (User Experience) است.
Material UI


Material UI یک فریم‌ورک وب با مجموعه‌ای از کامپوننت‌هایی است که برای طراحی رابط کاربری استفاده می‌شوند.
 

MUI


MUI یک فریم‌ورک وب سبک و سریع و کاملا cross-platform برای Material Design است که برای سرعت بخشیدن به توسعه، می‌تواند بصورت غیرهمزمان اجرا شود.daemonite

daemonite یک فریم‌ورک ساده HTML5 برای Material Design است.
LumX


LumX یک فریم‌ورک واکنش‌گرا (Responsive)  برای توسعه front-end بر پایه AngularJS و خصوصیات MaterialDesgin است.Materialize Meteor


Materialize Meteor یک فریم‌ورک واکنش‌گرا (Responsive) برای توسعه front-end برپایه پکیج‌های Meteor است.

 


Framaterial


Framaterial یک فرم‌ورک وب ساده است که می‌توان بدون استفاده از هیچ پلاگین یا کتابخانه‌های خارجی از آن استفاده کرد.
Material Framework
Material Framework یک فریم‌ورک واکنش‌گرا (Responsive) است که می‌تواند مفاهیم Material Design را در صفحات وب و یا وب اپلیکیشن انجام دهد.


Material Foundation
Material Foundation فریم‌ورک Material Design بر پایه Foundation framework است.


Material Design برای Bootstrap
Material Design برای Bootstrap یک پوسته برای بوت‌استرپ ۳ است که این امکان را به شما می‌دهد Material Design را بر روی صفحات وب خود پیاده سازی نمایید.فریم‌ورک هایی که معرفی شد، همگی برای تحقق Material Design گوگل در وب طراحی شده‌اند. 

 

 

 

لیست مطالب مرتبط

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟ و چگونه ایجاد شد؟

اصول طراحی وبسایت برای موبایل رنگ و احساس هر رنگ در طراحی وب چه معنای دارد؟

متغیر بودن رزولوشن نمایشگرها و ظهور سایزهای مختلف تبلت و موبایل، باعث شد تا طراحان وب به فکر ابداع روشی مبتنی بر CSS برای نمایش صحیح سایت...

این روزها درصد استفاده از انواع موبایل هوشمند به صورت چشمگیری رو به رشد است و چیزی نمانده تا استفاده از اینترنت های موبایل از اینترنت های خانگی گوی سبقت را بگیرد.

سالها تحقیقات در این زمنیه ثابت کرده است که هر رنگ بیانگر به یک نوع احساسات است و منجربه یک نوع رفتار مشخصی میشود.