تکنیک Lazy Loading درWordpress و Joomla

در بیشتر صفحات وب ، به محض نوشتن آدرس سایت در نوار آدرس مرورگر و رفتن به صفحه ، تمام محتوای سایت به طور کامل بارگذاری میشود ، صرف نظر از این که ما اصلا به این محتوا نیاز داریم یا خیر ، اما با استفاده از تکنیک Lazy Loading ، تا زمانی که شما به محلی خاصی از سایت اسکرول نکنید ، محتوای آن قسمت دانلود نمیشود !‌به این ترتیب در حجم اینترنت مصرفی بازدیدکنندگان سایت بسیار صرفه جویی میشود و همینطور سرعت سایت خودتان نیز بسیار بالا میرود !

راه های مختلفی برای افزودن این قابلیت به سایت وردپرس شما وجود دارد ، ما در این نوشته ، ساده ترین و بهترین راه ، یعنی استفاده از افزونه ها را با هم بررسی خواهیم کرد !

 Lazy Loading با ایجاد تاخیر در لود محتوا، تا زمانی که کاربر درخواست دیدن آیتم هایی مانند تصاویر را ارسال کند آنها را در زیر لایه Fold مخفی نگه می دارد. بنابراین تنها برخی از تصاویر لود می شوند و بقیه آنها زمانی که کاربر به سمت پایین صفحه اسکرول کند لود می گردند

برای مثال فرض کنید که یک صفحه home با تصاویر زیاد و حتی یک ویدیو دارید، در زمان لود اولیه کاربر تصاویر و ویدئو را نمی بیند. در عوض تنها پس از اینکه کاربر به سمت پایین اسکرول می کند تصاویر و ویدئو ها نمایش داده می شوند یعنی زمانی که واقعا به آن نیاز باشد.

برخی اوقات Lazy Loading  همانند اسکرول نامحدود در نظر گرفته می شود. صفحه ای که دارای اسکرول نامحدود است  از تکنیک lazy loading استفاده می کند  ولی همانند آن نیست.  اسکرول نامحدود یک جایگزین برای تکنیک قدیمی  pagination است.در این روش یک  صفحه به بخش های مجزایی تقسیم می شد و زیر آن یک navigation bar با شماره صفحات < 2  3  4… > قرار می گرفت و  به کاربران اجازه می داد  که به قسمتهای بعد بروند.  در اسکرول نامحدود نیازی نیست کاربر بر روی لینکی کلیک کند تا آیتم های دیگر را مشاهده کند، بلکه زمانی که به انتهای صفحه رسید، بخش بعدی پست یا تصویر بصورت خودکار لود می شود. وب سایت Pinterest یک نمونه کامل از اسکرول نامحدود است.

مهم ترین اشکال استفاده از این روش تاثیری است که بر روی SEO می گذارد . موتورهای جستجو مانند گوگل تا زمانی که منابع اولیه بر روی صفحه لود نشوند، این منابع را index نمی کنند. لذا در انتخاب منابعی که قصد دارید از Lazy Loading در آنها استفاده کنید باید دقت زیادی داشته باشید. خصوصا زمانی که کاربر قصد دارد Scroll back  کند و یا به بخش بالایی صفحه برگردد.

در نظر داشته باشید  لود متن زمان زیادی نمی برد ، ضمن اینکه نقش حیاتی در افزایش رتبه شما در بحث SEO دارد و تاثیر زیادی هم در افزایش سرعت لود صفحه ندارد. لذا  گرافیک ، عکسها و ویدئو ها انتخاب های بهتری برای Lazy Loading هستند.   استفاده از Lazy Loading در تصاویر و یدئو ها بیشترین تاثیر را دارد.

اولین کاری که برای راه اندازی lazy Loading می توان  انجام داد قرار دادن کد های آن در قالب فعال وردپرس یا جوملا است. اما برای استفاده مناسب تر از آن پلاگین های متفاوتی وجود دارد و ضمن اینکه نیاز به دانش کدنویسی را از بین می برد به شما کمک می کند که با اعمال تنظیمات ابن کار را بصورت خودکار انجام دهید.

افزونه های Lazy Loading در  وردپرس

 

افزونه BJ lazy Load

محبوب ترین پلاگین Lazy Loading  برای وردپرس BJ lazy Load است. این افزونه از Java Script برای لود Place Holder  های ( بخش هایی که مکان تصاویر را مشخص می کنند) تصاویر و ویدئو ها استفاده می کند  و این Place Holder  ها را با المان های مناسب که توسط مرورگر کاربر درخواست می شود جایگزین می کنند. ضمن اینکه این افزونه بررسی  می کند که آیا دستگاه کاربر از جاوا اسکریپت استفاده می کند یا خیر و بر اساس آن خود را منطبق می کند.

این افزونه تنظیمات زیادی را در اختیار شما قرار می دهد و می توانید نحوه عملکرد آن را بطور کامل در اختیار بگیرید.

 

 

افزونه Image Lazy Load Unvei.jsl

این افزونه نسخه سبک تر افزونه Lazy Load است. این افزونه از نمایش تصاویر با کیفیت در نمایشگرهای Retina  پشتیبانی می کند و دارای تنظیمات و گزینه های مختلفی برای لود  تصاویر در دستگاه های موبایل و همچنین تنظیم تعداد پیکسلهای تصویر هنگام لود آنها ست.

lazy loading 2

 

 

افزونه Unveil Lazy Load

یک افزونه سبک بر مبنای jQuery  است که از Unveil.js نیز استفاده می کند. نصب و فعال کردن این افزونه بسیار ساده و آسان است.

 

افزونه Lazy Load

یک افزونه ساده است و نیاز به پیکربندی خاصی ندارد. فقط آن را نصب کرده و و فعال نمایید. این افزونه از jQuery.sonar استفاده می کند . بد نیست  بدانید lazy Load توسط تیم wordpress.com نوشته شده است.

 

افزونه jQuery Image Lazy Load WP

همانند نام آن ، این افزونه از jQuery   استفاده می کند. کار با آن بسیار آسان است. پس از فعال کردن آن، با اسکرول به سمت پایین صفحه،  تصاویر نمایش داده می شوند.

 

افزونه Rocket Lazy Load

این اسکریپت بسیار کوچک (کمتر از 2 کیلوبایت) برای نمایش تمامی تصاویر پست،ویجت ها، تصاویر بندانگشتی و  شکلک ها از Lazy Loading استفاده می کند. این افزونه گزینه یا تنظیماتی برای تغییر ندارد و پس از نصب  شروع به کار می کند.

 

 

افزونه های Lazy Loading  در جوملا

 

افزونه LLFJ

این افزونه بسیار ساده و سبک بوده و پس از نصب به راحتی فعال می شود. در این افزونه تصاویر تنها هنگامی نمایش داده می شوند  که در محدوده visible (بخش هایی که در مانیتور کاربر قابل روئیت هستند) قرار بگیرند.

 

JA Lazy Load

یک افزونه بر پایه jQuery است که در Javascript نوشته شده است. استفاده از این افزونه در صفحاتی که طولانی هستند و تصاویر بزرگی دارند باعث افزایش چشمگیر سرعت لود صفحه می شود.