چرا انتخاب محل مناسب برای سرویس ابری اهمیت دارد؟؟؟

حتما با سرویس های ذخیره سازی ابری آشنا هستید. آیکلود سرویس ابری است که مطمئنا کاربران آیفون و آیپدهای اپل کاملا با آن آشنا هستند. اما آیای آیکلود تنها سرویس ابری است که کاربران محصولات اپل قادر به استفاده از آن خواهند بود؟ 

در یک تعریف عمومی، دیتاسنترهای سخت‌افزاری و نرم‌افزارهای تأمین‌کننده‌ی سرویس پردازشی را «رایانش ابری» می‌نامند. رایانش ابری (Cloud Computing) یک روش نوین پردازش است که در آن منابع قابل گسترش و اغلب مجازی شده، به صورت یک سرویس پردازشی و از طریق شبکه‌های ارتباطی مانند شبکه‌های محلی و اینترنت عرضه می‌شود. محوریت این مدل، سرویس‌دهی به کاربر بر اساس تقاضا است، بدون آن که کاربر نیازی به تجهیزات خاصی برای پردازش داشته یا از محل انجام این پردازش آگاه باشد. این سرویس را می‌توان به شبکه برق‌رسانی تشبیه کرد که مشترک بدون نیاز به داشتن اطلاع از نحوه‌ی تولید برق و مکان دقیق تولید آن، تنها با اتصال از طریق یک درگاه، انرژی لازم برای استفاده از وسایل الکتریکی خود را تامین می‌کند.

هدف اصلی فناوری رایانش ابری (Cloud Computing) میسر ساختن دسترسی به حجم عظیمی از منابع محاسباتی به صورت مجازی‌سازی شده است. این کار با استفاده از تجمیع منابع و ایجاد یک سیستم یکپارچه انجام می‌شود. در این مدل از سرویس‌های محاسباتی، پرداخت هزینه توسط مشتری نیز بر اساس مقدار و مدت استفاده از منابع انجام می‌شود.

ارایه کنندگان سرویس های کلاد همیشه می توانند هنگام مواجهه با محدودیت ها نوآوری های زیادی را نشان دهند، اما موضوع محل فیزیکی دیتاسنترها بسیار مهم است. چرا  انتخاب محل مناسب برای راه اندازی سرویس ابری اینقدر مهم است؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا متمایز بودن محل دیتاسنتر ها اهمیت دارد :

Redundancy :

 احتمال از کار افتادن کل دیتاسنتر در مقایسه با احتمال از کار افتادن یک سرور، بسیار نادر است اما در هر صورت احتمال آن وجود دارد.  در شرایط قطعی برق،باگ های مهم نرم افزاری و یا حوادث غیر مترقبه طبیعی باید بتوانبد بار کاری خود را بین تجهیزات و مراکز دیگر توزیع کنید.  این امر فقط توزیع بار در یک دیتاسنتر نیست بلکه توزیع آن در سراسر تقاط مختلف جغرافیایی است بطوری که بتوان با حوادث محلی مانند قطعی برق یا حوادث طبیعی مقابله کرد. با این حال شما به دیتاسنترهایی نیاز  دارید که هم به اندازه کافی به شما نزدیک باشند تا مقدار تاخیر را به حداقل برسانند و هم  به اندازه کافی از لحاظ جغرافیایی از منطقه شما دور باشند.

Data protection:

انواع مختلفی از داده ها هستند که درجات اهمیت متفاوتی دارند. برخی از آنها باید در دیتاسنتر های نزدیک به محل شما باشند. مانند  اطلاعات پروفایل های شخصی و اطلاعات محرمانه که باید در داخل کشور و یا نزدیک محل شما باشند.

User latency:

از دید کاربر نهایی زمان پاسخگویی در برخی از اپلیکیشن ها خیلی مهم است ، بنابراین داشتن دیتاسنتری نزدیک به کاربران نیز مهم است، در این شرایط ارسال ترافیک به مناطق مختلف می تواند به این مطلب کمک کند.

لذا  تنها عوامل فیزیکی و حوادث طبیعی نیستند که باید به آنها دقت کرد. موقعیت یک دیتاسنتر می تواند تاثیر بسیاری بر روی عملکرد اپلیکیشن های ارایه شده در سرویس ایری داشته باشد. به عنوان نمونه اگر دیتاسنتر اصلی یک ارایه کننده در آسیا  باشد و بیشتر کاربران شما در آمریکا باشند ، کارایی اپلیکیشن به خاطر عوامل منفی تاثیر گذار بر روی مسافت های دور  ، کاهش می یابد.

راه اندازی دیتاسنتر در نقاط دیگر جهان کم هزینه نیست. این مسئله ای است که فقط سرویس دهندگان بزرگ سرویس های ابری می توانند از آن سود ببرند. البته این موضوع فقط موضوع تجهیز کردن و راه اندازی دیتاسنتر نیست ،چرا که  اکثر نوآوری ها از همین محدودیت ها  آغاز می شود، اما مهم این است که این تجهیزات چقدر می توانند بهینه باشند.

این مطلب به معنی استفاده از مکان های  محلی برای ساختن دیتاسنترهایی است که از نیروی برق عمومی استفاده می کنند است . اما در مقابل دیتاسنترهایی را می توان راه اندازی کرد که  سیستم تامین برق خودشان را داشته باشند ، تمامی این اقدامات برای پایین آوردن قیمت هاست، که تنها در مقیاس های بزرگ  واقعیت پیدا می کند.

با این اوصاف انتخاب نادرست محل فیزیکی دیتاسنترها می تواند باعث افزایش ریسک سازمان هایی شود که به اپلیکیشن های خود در یک ارایه کننده  سرویس ابری اطمینان کرده اند. برخی از سازمان ها برای در امان ماندن ار حوادث در مناطقی که ریسک بالایی دارند اقدام به راه اندازی دیتاسنتر دوم در مناطقی با ریسک کمتر می کنند.

 شما باید دریابید که دیتاسنتر اصلی و ثانویه آنها در چه مکان هایی قرار دارد و مطمئن شوید که شرایط آن سرویس دهنده با نیاز های شما مطابقت دارد یا خیر. اگر ترجیح می دهید یک دیتاسنتر محلی را انتخاب کنید، باید برای مواقع حوادث غیر مترقبه برنامه ریزی کرده باشید. در اینصورت باید بودجه خود را صرف  Disaster recovery و گرفتن پشتیبان از داده های خود کنید.

شرکت های بزرگ چه می کنند :

تمام ارایه کنندگان مختلف مسئله  مناطق مختلف یا راه اندازی دیتاسنترها در داخل یک منطقه خاص را دارند. معمولا این مناطق به مراکز چندگانه تقسیم می شوند تا شما بتوانید در داخل منطقه Redundancy داشته باشید.  اما این اقدام  برای داشتن یک Redundancy واقعی کافی نیست زیرا ممکن است کل منطقه دچار مشکل شود یا درگیر حوادث غیر مترقبه مانند طوفان شود. بنابراین محاسبه و انتخاب مناطق جغرافیای مهم است.

همانطور که جدول ذیل  مشاهده می کنید Azure با ۱۲ منطقه در این زمینه پیشتاز است و پس از آن Soft layer با ۱۰ منطقه ، Amazon با ۱۰ منطقه ، Rockspace  با ۶ منطقه قرار دارند، و گوگل تنها با ۳ منطقه بازنده این لیست است.

سرمایه گذاری ها به چه سمتی حرکت می کنند :

شاید تعجب کنید اگر بدایند که Amazon  برای مدتی طولانی  تنها با یک دیتاسنتر در اروپا فعالیت می کرد.  اگر شما می خواهید Redundancy داشته باشید پس حداقل به ۲ دیتاسنتر نزدیک نیاز دارید، در غیر اینصورت تاخیر برایتان مشکل ساز خواهد شد. برای مثال اگر مجبورید داده ها را به فواصل بسیار دور بر فراز اقیانوسها ارسال کنید (آسیا تا کانادا) در این شرایط هنگام همسان سازی داده های دیتابیس بین دیتاسنترها تاخیر بیشتری را مشاهده خواهید کرد ، بر این اساس بهتر است replicate در فواصل نزدیکتر صورت گیرد.

در حال حاضر Softlayer  با سرمایه گذاری ۱٫۲  میلیارد دلاری در حال راه اندازی دیتاسنترهای جدید است. اخیرا دیتاسنترهای هنک کنگ و لندن را نیز راه اندازی کرده است. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قصد دارد در قاره های مختلف دیتاسنترهای مختلفی را راه اندازی کند.

نا امیدکننده تر از همه گوگل است. گوگل هزینه های زیادی را برای ایجاد زیرساخت ها قبلا هزینه کرده و دیتاسنتر های زیادی را در سراسر دنیا بسیار بیشتر از سرویس کلاد گوگل دارد(۶ دیتاسینتر در آمریکا، ۳ دیتاسنتر در اروپا و ۲ دیتاسنتر در اسیا) که می توانست وی را پس از مایکروسافت قرار دهد. اما  گوگل تازه وارد بازار سرویس های ابری شده و اکثر اهداف آن در  خدمات دیگری مانند سرویس جستجو و جی میل  دنبال می شود. با در نظر گرفتن سرعت راه اندازی امکانات جدید ، انتظار میرود گوگل به سرعت بصورت جدی وارد این عرصه شود.