لیست مطالب مقاله های دامنه سایت


انتخاب نام مناسب برای دامنه

چگونه یک نام مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم؟ «دیگر هیچ نام خوبی برای سایت موجود نیست».

این جمله را بارها از زبان دیگران شنیده‌ایم و بیشتر به این معناست که تمام نام‌های مناسب قبلا اشغال شده‌اند. البته منظور از نام‌های مناسب، نام‌های کوتاه، شیک، گویا و البته با پسوند دات کام است. اما اگر کمی خلاق باشیم، همواره می‌توانیم نامی را که مناسب سایتمان باشد انتخاب نماییم. در اینجا قصد داریم تا 5 راه مناسب برای انتخاب نام سایت یا حتی وبلاگتان به شما معرفی کنیم.


مراحل اتصال دامنه به هاست

وب سايت ها جهت نمايش در فضاي مجازي يا همان دنياي اينترنت، ملزم به اتصال دامنه به Host می باشند. به نحوی که پس از وارد کردن نام دامین سایت در مرورگر اینترنت، به سرور میزبان آن هدایت شده و محتویات آن را نمایش دهد.

اتصال يك دومین با سرور ميزبان آن از طريق Name Server ها صورت مي پذيرد. وب سایتها با استفاده از نام سرورها امکان استفاده از Domain Name ها را به جای IP آدرس ها می دهند.


دامنه چیست؟

دامنه (Domain) که در فرهنگ فارسی با تلفظ دامین و دامین بکار برده می‌شود در لغت به معنی «گستره» می‌باشد و در اینترنت به نامی اختصاصی گفته می‌شود که هر وب‌سایت برای تمایز و قابل دسترسی بودن نسبت به سایر وب‌سایت‌ها به خود می‌گیرد ،

مانند ."Google.com":هردامنه از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند که قسمت اول ماهیت آدرس 'www' قسمت دوم نام دامنه (به انگلیسی: Domain Name) به قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می‌گویند ،

نام دامنه همان نام سایت است (مانند wikipedia) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود (مانند org). گاه در مورد دامنه ‌های جهانی (چی تی ال دی، این با حرف G به معنی Global) این ترتیب معکوس می‌شود یعنی سی تی ال دی قبل از جی تی ال تی می‌آید مانند ru.com که برای روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 


قوانین و مقررات ثبت دامنه IR

اگر دامنه ی شما .ir باشد ما میتوانیم آن را برای شما در پنل خود ثبت نماییم اما اگر دامنه هایی با پسوند .co.ir و یا .ac.ir و یا دامنه های دیگر ir باشد شما باید در سایت nic.ir ثبت نام کرده و دامنه را در پنل خود ثبت نمایید و در قبال ثبت این دامنه ها خود واحد ثبت دامنه از شما مئارکی را می خواهد که پس از ارسال کامل این مدارک برای نیک دامنه ی شما را تایید می نمایند و در آن هنگام برای پرداخت هزینه ی دامین می توانید به ما مراجعه فرمایید.


WHOIS چیست؟

هنگامی که اینترنت هنوز جوان بود و دامنه یک امتیاز و اطلاعات در هیچ دایرکتوری ثبت نمی شد مفهوم مالکیت دامنه برای اولین بار معرفی شد وقتی شما برای اولین بار برای خرید دامنه اقدام می کنید اطلاعاتی درباره فرد یا سازمان که صاحب امتیاز دامنه برای آن می شود را پر می کنید این اطلاعات به عنوان اطلاعات WHOIS شناخته می شوند.

به شکل ساده‌تر و آن‌چه برای کاربرد هرروزه‌ی کاربران اینترنت لازم است Whois لیست رکوردهایی را نگه‌داری می‌کند که مالکان دامنه‌ها و اطلاعات تماس آن‌ها را مشخص می‌کند. مقررات مربوط به ثبت دامنه‌ها و مالکیت آن‌ها را «شرکت تخصیص نام‌ها و دامنه‌های اینترنتی» (ICANN) تعیین می‌کند. امروزه رکوردهای Whois به یکی از منابع اساسی برای حفظ یک‌پارچگی فرآیند ثبت و مالکیت دامنه تبدیل شده‌اند.


سرویس WHOIS Privacy برای یک دامنه(دامین) چیست؟

ارزیابی وب سایت که هویز هم یکی از فاکتور های آن می باشد در  بسیاری از موارد کاربران در جهت فهمیدن این امکان که نشان از مالکیت شخص حقوقی یا حقیقی بر دامنه می باشد و نیز نشان می دهد که مالک وب سایت چه کسی و چه سازمانی می باشد و در چه تاریخی به ثبت رسید و اکنون فعال است و یا
آزاد می باشد برای ثبت مجدد و همچنین ارتباط با مدیران وب سایت استفاده می شود نرم افزاهای بسیاری در این زمینه ارائه شده که در تمامی مواقع ناقص عمل می کنند و به طور کامل آن اطلاعات را در دست کاربران قرار نمی دهد و در بسیاری از سایت ها ارزیابی وب سایت فقط بر هویز  Whois  بوده و دیگر هیچ اطلاعات دیگری را در دست کاربران قرار نمی دهند.

آی پی آدرس چیست ؟

یکی از مباحث مورد سئوال در اینترنت این است که آی پی و آدرس آی پی چیست?

در جواب باید گفت که هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد و برای شناسایی هر فرد در اینترنت یک آدرس آی پی اختصاصی داده می شود


چرخه فعالیت دامنه های ir

شاید بخواهید بدانید وقتی دامنه ای منقضی می شود چه اتفاقی برای دامنه می افتد و چه کارهایی می توان انجام داد در این مقاله بیشتر به این مبحث دامنه می پردازیم.